Voleibalistul Dumitru Bahov și-a menținut șansele de a deveni premiant în Franța

16:47 | 28.04.2016 Categorie: Sport

Chişinău, 28 apr. /MOLDPRES/. Echipa voleibalistului moldovean Dumitru Bahov, Paris Volley a învins în partida a doua a turneului play-off semifinal din cadrul campionatului Franței formația Tur și păstrează șanse de a deveni premiantă, relatează MOLDPRES.

Ea a cîștigat întîlnirea cu scorul 3-2 (25-18, 21-25, 25-16, 14-25, 15-11) și a egalat scorul disputei (1-1).

Dumitru Bahov a acumulat 8 puncte în faza defensivă a acțiunilor întreprinse de echipa sa și a pus un bloc.

Cel de-al treilea meci decisiv pentru desemnarea finalistei se va desfășura pe 30 aprilie.

Paris Volley a încheiat campionatul pe locul șase. În turneul play-off sînt admise primele opt clasate.

Dumitru Bahov (24 de ani) are înălțimea de 1,96 de metri. A început să practice voleiul la Ceadîr-Lunga sub îndrumarea tatălui, apoi a jucat la Speranța Chișinău. Anul trecut a devenit campion al României cu echipa Tomis (Constanța) de unde s-a transferat la Paris Voley. Bahov este primul voleibalist moldovean care evoluează în campionatul Franței.