Portugalia s-a calificat în semifinalele EURO 2016

09:22 | 01.07.2016 Categorie: Sport

Chişinău, 1 iul. /MOLDPRES/. Selecționata de fotbal a Portugaliei s-a calificat în semifinalele EURO 2016, după ce a învins formația Poloniei cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi seară, pe Stade Velodrome din Marsilia, scorul fiind egal, 1-1 (1-1, 1-1), la finalul prelungirilor, relatează MOLDPRES.

Eroul calificării în penultimul act este portarul Rui Patricio, care a apărat șutul lui Blaszczykowski la loviturile de departajare, iar Ricardo Quaresma a înscris golul decisiv. Robert Lewandowski (2) deschisese scorul pentru Polonia, iar Renato Sanches (33) a restabilit egalitatea.

Polonia a deschis repede scorul prin golgheterul său Robert Lewandowski (2), care a reușit al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale ale Campionatului European. Cedric a fost sărit de o minge, Grosicki l-a depășit în viteză și a centrat, iar atacantul lui Bayern Munchen a marcat de la circa 10 metri primul său gol la EURO 2016, după doar un minut și 40 de secunde.

Portugalia a reușit să egaleze (33), cu un șut inspirat al tînărului Renato Sanches de la 18 metri, deviat nefericit de Krychowiak.

Portugalia nu are nicio victorie în 90 de minute la EURO 2016, dar este semifinalistă: a remizat în toate cele trei partide din grupă, 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria și 3-3 cu Ungaria, au învins Croația cu 1-0, după prelungiri, în optimi, iar în sferturi s-au impus la loviturile de departajare.

În semifinale, pe 6 iulie, Portugalia va juca împotriva cîștigătoarei dintre Țara Galilor și Belgia.

Polonia — Portugalia 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare
Au marcat: Robert Lewandowski (2), respectiv Renato Sanches (33).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Cristiano Ronaldo 0-1 (gol), Robert Lewandowski 1-1 (gol), Renato Sanches 1-2 (gol), Arkadiusz Milik 2-2 (gol), Joao Moutinho 2-3 (gol), Kamil Glik 3-3 (gol), Nani 3-4 (gol), Jakub Blaszczykowski 3-4 (ratare — apără Rui Patricio), Ricardo Quaresma 3-5 (gol).
Marsilia, Stade Velodrome: 62.940 spectatori.

Polonia: 22. Lukasz Fabianski — 20. Lukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 2. Michal Pazdan, 3. Artur Jedrzejczyk — 16. Jakub Blaszczykowski, 10. Grzegorz Krychowiak, 5. Krzysztof Maczynski (6. Tomasz Jodlowiec, 98), 11. Kamil Grosicki (21. Bartosz Kapustka, 82) — 7. Arkadiusz Milik, 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecționer: Adam Nawalka.

Portugalia: 1. Rui Patricio — 21. Cédric Soares, 3. Pepe, 4. José Fonte, 19. Eliseu — 14. William Carvalho (13. Danilo Pereira, 96) — 16. Renato Sanches, 23. Adrien Silva (8. Joao Moutinho, 73), 10. Joao Mario (20. Ricardo Quaresma, 80) — 17. Nani, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenți: Mark Borsch, Stefan Lupp; arbitri asistenți: Bastian Dankert, Marco Fritz (toți din Germania); arbitru de rezervă: Milorad Mazic (Serbia)

Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein).

Cartonașe galbene: Jedrzejczyk (42), Glik (66), Adrien Silva (70), Kapustka (89), William Carvalho (90+2).

Portugalia va juca pentru a patra oară în ultimele cinci semifinale la EURO, avînd și o finală jucată (2004).