Barcelona a promovat în sferturile Ligii Campionilor

08:57 | 09.03.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 9 mar. /MOLDPRES/. Barcelona (Spania) s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după victoria repurtată ieri cu scorul 6-1, pe teren propriu, în meciul disputat cu PSG (Franța), relatează MOLDPRES.

Barcelona - PSG 6-1 (Suarez 3, Kurzawa autogol 40, Messi penalti 50, Neymar 88, penalti 90+1, Sergi Roberto 90+5 / Cavani 62). În tur, 0-4.

Barcelona: Ter Stegen - Rafinha (S. Roberto 76), Pique, Mascherano, Umtiti - Busquets, Iniesta (Turan 65), Rakitic (Andre Gomes 84) - Messi, Suarez, Neymar

PSG: Trap - Meunier, Marquinhos, Silva, Kurzawa - Rabiot, Verratti, Matuidi - Lucas (Di Maria 65), Cavani, Draxler (Aurier 75)

Într-un alt meci Borussia Dortmund a învins  Benfica Lisaboba cu 4-0 (Aubameyang 4, 61, 85 Pulisic 59) (0-1, în tur)

Dortmund: Burki - Durm, Socratis (Ginter 88), Bartra, Schmelzer - Weigl, Castro - Piszczek, Pulisic, Dembele (Kagawa 81) - Aubameyang (Schurrle 86)

Benfica: Ederson - Semedo, Luisao, Lindelof, Eliseu - Salvio (Jonas 64), Samaris (Zhivkovic 74), Pizzi, Almeida - Cervi (Jimenez 82), Mitroglou

Ceea ce părea imposibil, după meciul de la Paris a fost demontat de fotbaliştii lui Luis Enrique. Catalanii s-au impus cu 6-1, după 4-0 pentru francezi, în tur, dar finalul meciului din Spania a fost unul ieșit din comun. În doar 7 minute, fotbaliştii spanioli au reuşit să marcheze de trei ori, golul calificării fiind înscris la ultima fază de poartă, atunci cînd Neymar i-a pasat lui Sergi Roberto, iar acesta din urmă a înscris golul care va rămîne în istoria fotbalului.