Sheriff și-a menținut poziția de lider al campionatului național de fotbal

08:41 | 18.09.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 18 sep. /MOLDPRES/. Echipa Sheriff Tiraspol s-a menținut pe primul loc în clasamentul campionatului național de fotbal după victoria (2-0) obținută ieri, în deplasare, în meciul disputat cu Zaria Bălți, relatează MOLDPRES.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 27 prin Oancea, care a șutat pe jos de la aproximativ 30 metri de poartă, surprinzând defensiva gazdelor, inclusiv pe portarul Pașcenco. În minutul 38, Kulusic a majorat scorul după o centrare, care a găsit fără replică echipa gazdă. ”Am abordat cu maximă responsabilitate acest meci și am învins”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Sheriff, Roberto Bordin. ”Avem mulți jucători accidentați și faptul ca atare și-a lăsat amprenta asupra rezultatului final înregistrat”, a spus antrenorul secund al echipei Zaria, Gheorghe Boghiu.

În celelalte partide ale etapei a zecea au fost consemnate următoarele rezultate: Speranța Nisporeni – Milsami Orhei 1-3, Zimbru Chișinău – Dinamo-Auto Tiraspol 1-0, Spicul Chișcăreni – Petrocub Hâncești 0-4, Dacia Chișinău – Sfântul Gheorghe Suruceni 1-0.

Sheriff conduce în clasament cu 26 de puncte acumulate: Urmează în top, în ordine, Milsami (24 p.), Dacia (22 p.), Petrocub (15 p.), Zimbru (11 p.), Zaria (10 p.), Spicul (10 p.), Speranța (9 p.), Dinamo-Auto (8 p.) și Sfântul Gheorghe (7 p.).