ro

 

Societate
17 Mai, 2026 / 08:50
/ 17 Iunie, 2025

R. Moldova și România creează o rețea de profesioniști în domeniul protecției copilului

Peste 250 de profesioniști din domeniul protecției copilului vor fi instruiți pentru a sprijini tranziția copiilor din îngrijirea instituționalizată către familii și comunități, în cadrul proiectului transfrontalier România–Republica Moldova, lansat astăzi la Chișinău. Inițiativa include și o amplă campanie de conștientizare, care va ajunge la aproximativ 250.000 de persoane, precum și crearea unei rețele durabile de colaborare între specialiști din ambele țări, informează MOLDPRES.

„Fiecare copil merită să crească în siguranța unei familii și în sprijinul unei comunități care îl înțelege și îl protejează. Prin acest parteneriat transfrontalier, transformăm solidaritatea în acțiune concretă și punem bazele unei schimbări reale, dincolo de granițe. Proiectul nu este doar un pas spre îmbunătățirea serviciilor sociale, ci și un model de colaborare eficientă între profesioniști din România și Republica Moldova, cu un obiectiv comun: sprijinirea copiilor să trăiască în  familie si în comunități sigure și incluzive”, a menționat Președinta Asociației Salvați Copiii Iași, Ioana Atasiei.

Proiectul „Consolidarea parteneriatului transfrontalier pentru tranziția către îngrijirea în comunitate și familie” este finanțat de Uniunea Europeană prin Programul Interreg NEXT România–Republica Moldova 2021–2027 (Cod ROMD00376), având un buget total de peste 439.000 euro. Inițiativa este implementată în perioada aprilie 2025–septembrie 2026 de CCF Moldova și Asociația Salvați Copiii Iași.

„Alinierea Republicii Moldova la standardele europene în domeniul îngrijirii copilului reprezintă un angajament esențial pentru construirea unui sistem centrat pe drepturile copilului, care promovează incluziunea socială, sprijinul familial și dezvoltarea fiecărui copil într-un mediu sigur și protector. În acest demers, atât autoritățile, cât și societatea civilă joacă un rol crucial. Totodată, colaborarea transfrontalieră facilitează transferul de cunoștințe și bune practici de la specialiștii din România către cei din Republica Moldova”, a declarat în cadrul evenimentului Președinta CCF Moldova, Liliana Rotaru.

Evenimentul a reunit peste 50 de participanți – reprezentanți ai autorităților centrale și locale din domeniul protecției sociale, ai ONG-urilor de profil și ai echipelor de implementare.

Pe parcursul celor 18 luni de desfășurare, proiectul va sprijini reforma sistemului de protecție a copilului din Republica Moldova, în concordanță cu angajamentele asumate în procesul de integrare europeană.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii

/ Acum 1 zi

FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media

/ Acum 1 zi

 În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari 

/ Acum 1 zi

Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani

/ Acum 1 zi

Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare

/ Acum 1 zi

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși 

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „De Ziua Internațională a Familiei, vă doresc să aveți aproape oamenii care vă fac viața mai liniștită, mai caldă și mai frumoasă”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un lot de 10 tone de mărar de import, contaminat cu pesticide, a fost nimicit de ANSA

/ Acum 1 zi

Centrul de Sănătate Hrușova a fost modernizat cu sprijinul Japoniei

/ Acum 1 zi

Centrul de Excelență în Construcții organizează Ziua ușilor deschise: tururi ghidate și activități interactive

/ Acum 1 zi

DOC // Standardele antiplagiat în universități, publicate în Monitorul Oficial: noi reguli pentru tezele de licență și master

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Familiei: „Continuăm să construim un stat care înțelege că familiile puternice înseamnă o țară mai puternică”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Cehia aprofundează parteneriatul în domeniul apărării

/ Acum 2 zile

Agenda evenimentelor, vineri, 15 mai