Şahtar Doneţk a învins AS Roma în manşa tur a optimilor Ligii Campionilor

09:02 | 22.02.2018 Categorie: Sport

Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Formaţia ucraineană Şahtar Doneţk a învins, ieri, pe teren propriu, scor 2-1 (0-1), echipa italiană AS Roma, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, comunică MOLDPRES.

Mijlocaşul turc Cengiz Under a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 41, dar ucrainenii au egalat în minutul 52, prin atacantul argentinian Facundo Ferreyra. Golul decisiv a fost marcat de Fred, în minutul 71.

Şahtar: Pyatov - Butko, Krivţov (Ordeţ 45+3'), Rakiţki, Ismaily - Stepanenko, Fred - Marlos, Taison, Bernard (Kovalenko 90+2') - Ferreyra. Antrenor: Paulo Fonseca.

AS Roma: Alisson - Florenzi (B. Peres 71'), Manolas, Fazio, Kolarov - De Rossi, Strootman - Under (Gerson 72'), Nainggolan (Defrel 83'), Perotti - Dzeko. Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Formaţia FC Sevilla a încheiat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 0-0, meciul susţinut în compania echipei Manchester United, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

FC Sevilla: Rico - Navas, Mercado, Lenglet, Escudero - N'Nzonzi, Banega (G. Pizarro 89') - Sarabia, Vazquez, Correa - Muriel (G. Ramirez 85'). Antrenor: Vincenzo Montella.

Manchester United: de Gea - Valencia, Smalling, Lindelof, Young - McTominay, Matic - Herrera (Pogba 17'), Mata (Martial 80'), Sanchez (Rashford 75') - Lukaku. Antrenor: Jose Mourinho.

Meciurile retur se vor disputa pe 13 martie.