Informațională
de Stat

Echipa Barcelona a devansat-o pe Chelsea pe Camp Nou cu 3-0

11:17 | 15.03.2018 Categorie: Sport

Chişinău, 15 mar. /MOLDPRES/. FC Barcelona a învins-o ieri pe Chelsea pe Camp Nou, 3-0 și s-a calificat în următoarea fază a Ligii Campionilor la fotbal, comunică MOLDPRES.

Leo Messi a reuşit o dublă şi a ajuns la golul 100 în Liga Campionilor, Dembele a marcat primul său gol pentru Barcelona, Busquets s-a accidentat şi a fost schimbat în partea secundă. În tur, pe Stamford Bridge, a fost 1-1.

Bayern s-a impus cu 3-1 în returul cu Beşiktaş, scorul general fiind 8-1. Antrenorul bavarezilor, Jupp Heynckes, a ajuns la 11 victorii consecutive în Liga Campionilor, record absolut în competiţia continentală.

Barcelona - Chelsea 3-0 (Messi 3, 63, Dembele 20) (1-1 în tur), echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Dembele (Vidal 67), Rakitic, Busquets (Andre Gomes 61), Iniesta (Paulinho 55) - Messi, Suarez

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses (Zappacosta 67), Fàbregas, Kante, Alonso - Willian, Giroud  (Morata 67), Hazard (Pedro 11)

Beşiktaş - Bayern 1-3 (V. Love 59 / Thiago 18, Gonul 46 autogol, Wagner 84) (0-5 în tur), echipele de start:

Beşiktaş: Zengin - Gonul, Medel, Uysal, Erkin - Quaresma, Ozyakup, Arslan (Hutchinson  60), Lens (Talisca 60) - V. Love (Babel 75), Pektemek

Bayern: Ulreich - Rafinha, J. Boateng, Hummels  (Sule 46), Alaba - Vidal, J. Martinez, Thiago (James Rodriguez 35) - T. Muller, Lewandowski (Wagner 68), Ribery

Echipele calificate deja în sferturile de finală ale Ligii Campionilor: Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Juventus, Sevilla, Roma, Bayern Munchen şi Barcelona.