Karim Benzema a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului francez

09:02 | 15.03.2022 Categorie: Sport

Chişinău, 15 mar. /MOLDPRES/. Atacantul Karim Benzema a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului francez, după ce a reuşit o dublă în cursul meciului câştigat de echipa sa, Real Madrid, pe terenul formaţiei Mallorca (scor 3-0), luni seara, în ultimul meci al etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Franţei, transmite AGERPRES, preluat de MOLDPRES.

La 34 de ani, Benzema totalizează 413 goluri înscrise pe parcursul carierei sale (311 pentru Real Madrid, 66 pentru Olympique Lyon şi 36 pentru reprezentativa Franţei), cu două în plus faţă de precedentul deţinător al recordului, Thierry Henry (411 goluri), precizează AFP.

Madrilenii au deschis scorul în repriza secundă a jocului de la Mallorca, prin Vinicius Junior (55), iar apoi au mai punctat de două ori în finalul jocului, prin Benzema (76 - penalty, 82), care a ajuns astfel la 22 de goluri şi 11 pase decisive de la debutul actualei ediţii a ligii spaniole.

Săptămâna trecută, Karim Benzema a reuşit un hat-trick în partida cu Paris Saint-Germain (3-1) din Liga Campionilor, ajutând-o pe Real Madrid să se califice în sferturile de finală ale cele mai importante competiţii continentale intercluburi.

În urma acestei victorii, Real Madrid şi-a consolidat prima poziţie în clasament şi a făcut încă un pas spre un nou titlu de campioană a Spaniei, distanţându-se la zece puncte de ocupanta locului secund, Sevilla FC, care a remizat duminică în deplasare cu Rayo Vallecano (1-1).