ro

 

Cultură
11 Mai, 2026 / 05:43
/ 05 Octombrie, 2020

Criticul literar Alexandru Burlacu: ”Am editat o carte consacrată generației lui Grigore Vieru”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 oct. /MOLDPRES/. În perioada pandemiei, criticul literar Alexandru Burlacu, profesor universitar, a editat cartea ”Ființa poeziei”, consacrată scriitorilor șaizeciști – generația lui Grigore Vieru, informează MOLDPRES.

Solicitat de agenție, Alexandru Burlacu a afirmat că ”Ființa poeziei” este cel de-al patrulea volum din colecția ”Texistențe”, editată de el.

”În cele 272 de pagini, volumul cuprinde mai multe portrete: ”Grigore Vieru: ființa poeziei”,  ”Liviu Damian: cercurile verbului”, ”Pavel Boțu: întoarcerea către sine a geometrului”, ”Aureliu Busuioc: Histrion în noul Babilon”, ”Dumitru Matcovschi: coborâre în infernul sinistru”, ”Gheorghe Vodă: ”Aripi pentru cădere”, ”Anatol Codru : mitopo (i)etica) pietrei”, ”Victor Teleucă: poezia, labirint de oglinzi”, ”Ion Vatamanu: alchimia verbului”, ”Anatol Ciocanu”: ”Amantul a cinci mașini de scris” , ”Tardivul Arhip Cibotaru: decantarea trăirilor”, ”Poetul cu ”ochii arși de frumusețe”, Emil Loteanu”, ”Petru Cărare: săgeți inocente disidente”, ”Ion Bolduma: (Să nu uitați de mine)” și ”Nicolae Esinencu: eretic și teribilist”, a precizat autorul.

În prezent, Alexandru Burlacu scrie un amplu eseu, intitulat ”Proba est-eticului (neomoderniști basarabeni)”, în care, alături de șaizeciști, include și poeții generației ”Ochiul al treilea”, din care fac parte Nicolae Dabija, Leonida Lari, Vasile Romanciuc, Iulian Filip, Ion Hadârcă, Leo Butnaru, Arcadie Suceveanu, Marcela Benea, Leonard Tuchilatu și alți poeți șaptezeciști.

”Trei luni și ceva, cu frică de pandemie, izolat la țară, ca și personajul Antoine Roquentin din „Greața” lui Sartre, am apucat să citesc cam tot ce mi-a căzut sub mână din și despre literatura română din Basarabia. O concluzie generală e că direcțiile principale și formulele consacrate în scriitura optzecistă, postmodernistă, douămiistă se continuă, fără rupturi. Am făcut acest lucru și în calitate de președinte al juriului Uniunii Scriitorilor din Moldova. Am citit aproape toată literatura anului 2019,  care a fost un an al criticii literare. Vorba e că foarte mulți critici au scos cărți de valoare, una mai bună decât alta. Apoi am făcut cursuri on-line cu studenții mei de la Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă”. De asemenea, am publicat câteva articole în ”Revista Literară”, a mai spus cunoscutul critic literar.

Alexandru Burlacu s-a născut la 8 iunie 1954 satul Chitai, raionul Chilia, Ucraina. În 1977, a absolvit Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă”, Facultatea de Litere. În 1986, a susținut teza de doctor în filologie, și în 2000 – cea de doctor habilitat în filologie. A fost cercetător științific, coordonator la Institutul de Literatură și Folclor al Academiei de Științe a Moldovei. Din 1995 până în 2016, este șeful Catedrei de literatură română comparată la Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă”. În 1990 a debutat editorial cu volumul ”Scriitori de la ”Viața Basarabiei (în colaborare cu Alina Ciobanu) , urmat de cărțile ”Critica în labirint, studii și eseuri”, ”Mișcarea literară din Basarabia anilor  ’30: atitudini și polemici”, ”Proza basarabeană: fascinaţia modelelor”, ”Poezia basarabeană și antinomiile ei”, ”Literatura română din Basarabia. Anii ’20-’30”, ”Tentația sincronizării”, ”Texistențe, vol. 1, ”Drama zborului sfânt”, ”Texistențe, vol. 2, ”Scara lui Osiris”, ”Vladimir Beșleagă: Po(i)etica romanului”, ”Proza basarabeană din sec. al XX-lea” ”Texistențe”, vol. III ș.a.

A fost distins cu titlul onorific ”Om emerit” (2010), cu Medalia ”Meritul Civic” (2015) și cu mai multe premii literare. Sub coordonarea științifică a profesorului universitar Alexandru Burlacu au fost susținute 16 teze de doctorat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Primele zece pensiuni turistice din Republica Moldova vor putea presta servicii în baza tichetelor de vacanță

/ Acum 5 zile

Cronica ARHIVELOR // Ion Dumeniuc – 90 de ani de la nașterea apostolului alfabetului latin și gardianului limbii române

/ Acum 6 zile

„Mama-Păianjen”, o poveste despre natură și empatie lansată la Chișinău

/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // In memoriam Valeriu Gagiu: O lecție de demnitate între „teroarea lingvistică” și conștiința națională

/ 02 Mai, 2026

FOTO // Universul cromatic al pictorului Vasile Grama, celebrat la Biblioteca Națională a Republicii Moldova

/ 01 Mai, 2026

VIDEO // Maestrul Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani. Mesajul ministrului Culturii, Cristian Jardan

/ 30 Aprilie, 2026

EXCLUSIV // Maestrul Gheorghe Mustea, la ceas aniversar: „Muzica academică îl face pe om să gândească și să se întoarcă spre sine”

/ 30 Aprilie, 2026

Scriitorii din Republica Moldova și cei din România cer transformarea ideii de unire în prioritate națională

/ 30 Aprilie, 2026

BTA: Cetățean de onoare al Taracliei își amintește rolul dansului tradițional bulgar de Ziua Internațională a Dansului

/ 30 Aprilie, 2026

VIDEO // Spectacol de amploare: Opera Națională Chineză prezintă „Turandot” la Chișinău

/ 29 Aprilie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Virtuozitatea lui Serghei Lunchevici, readusă în atenția publicului: o înregistrare rară din 1966, publicată de ANA

/ 29 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision: „Îi suntem alături și îi ținem pumnii – de acasă și din diasporă”

/ 29 Aprilie, 2026

FOTO // Două trasee turistice noi, lansate în sudul Republicii Moldova

/ 29 Aprilie, 2026

Tichetele de vacanță, disponibile pentru angajații din sectorul privat