ro

 

Cultură
07 Iunie, 2026 / 11:41
/ 29 Decembrie, 2020

La Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală au fost prezentate rezultatele unui proiect pentru persoane cu dizabilități

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 dec. /MOLDPRES/. Alianța ”Infonet” și Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, în colaborare cu partenerii proiectului „Acces egal, bazat pe drepturile omului, al persoanelor cu dizabilități de vedere și auz la patrimoniul muzeal”,  a organizat ieri un eveniment de prezentare a condițiilor de accesibilitate, realizate în cadrul expoziției Sala 2. Natura, informează MOLDPRES.

Solicitat de agenție, directorul instituției gazdă, Petru Vicol, a menționat că Muzeul Național de Etnografie și Iistorie Naturală este prima instituție  care implementează un proiect de accesibilitate  a persoanelor  cu dizabilități și de vedere, și de auz  la patrimoniul național. ”Sperăm că acest proiect va avea continuitate,  oferind persoanelor cu dizabilități  acces la expoziția permanentă ”Omul, natura și cultura” , a subliniat Petru Vicol.

La rândul său, directorul executiv al Alianței ”Infonet” , Victor Koroli, a afirmat că sala are mai multe componente importante: înălțimile Nistrului,  codrii, bălțile,  stepa și harta-machetă a R. Moldova. ”Textul aferent al fiecărei expoziții  componente a fost tradus în limbaj mimico-gestual în limbile rusă, franceză și engleză. În așa mod, tratarea de la egal la egal a persoanelor cu dizabilități poate aduce beneficii economice întregii societăți”, a specificat directorul executiv al Alianței ”Infonet”.

 

foto: moldpres.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”

/ 29 Mai, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială

/ 29 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural

/ 28 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Ion Niculiță - istoricul și arheologul care a format generații de cercetători

/ 28 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Dimitri Caracioban – scenaristul și artistul care a lăsat în urmă un muzeu al memoriei

/ 28 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Petru Cărare și volumul „Săgeți”, cartea interzisă care a sfidat cenzura sovietică

/ 27 Mai, 2026

Doliu în literatura din Republica Moldova: scriitorul Victor Prohin s-a stins din viață

/ 27 Mai, 2026

VIDEO // BTA: „Bangaranga”, piesa câștigătoare la Eurovision interpretată de DARA, domină topurile muzicale din Europa

/ 27 Mai, 2026

Cristian Jardan: „Nu interzicem artiști, dar nu recomandăm concertele celor care susțin războiul”

/ 27 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Alexandru Cosmescu, scriitor, comentator TV – vocea care a transformat „trânta” într-o lecție despre inteligență și caracter

/ 27 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Simion Ghimpu – autorul versurilor care au devenit șlagăre pentru generații

/ 25 Mai, 2026

Palatul de Cultură „Nicolae Botgros” din Cahul lansează proiectul „Seri dansante pentru seniori”

/ 25 Mai, 2026

FOTO // Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Instituțiile culturale au fost neîncăpătoare, mii de vizitatori au descoperit arta, istoria și tradițiile

/ 25 Mai, 2026

Conacul familiei Donici din Dubăsarii Vechi va fi restaurat. Ministrul Culturii: „Avem datoria să protejăm asemenea locuri”