ro

 

Cultură
14 Ianuarie, 2026 / 13:39
/ 03 Aprilie, 2021

O expoziție de ilustrații de carte a artistului plastic Sergiu Puică a fost deschisă la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 apr. /MOLDPRES/. La Biblioteca Națională pentru Copii ”Ion Creangă” a fost inaugurată expoziția de ilustrații de carte cu genericul „Artistul care privește lumea cu zâmbet”, al cărei protagonist este pictorul, graficianul și caricaturistul Sergiu Puică, laureat al Diplomei de Onoare IBBY, informează MOLDPRES.

Solicitată de agenție, Eugenia Bejan, directorul instituției, a menționat că evenimentul a avut loc în cadrul Săptămânii Lecturii și a Cărții pentru Copii, care se desfășoară la Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” în perioada 1-7 aprilie.

Potrivit sursei citate, expoziția include ilustrații create pentru volume de povești, cărți pentru copii semnate de autori autohtoni, revista „Alunelul”, precum și câteva portrete-șarje ale scriitorilor Arcadie Suceveanu, Iulian Filip, Petru Cărare, Ioan Mânăscurtă, Efim Tarlapan și ale pictorilor Glebus Sainciuc și Gheorghe Vrabie.

Sergiu Puică s-a născut la 11 august 1956 în satul Seliște, Nisporeni. A făcut studiile la Colegiul Republican de Arte Plastice „Alexandru Plămădeală” și la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chișinău. Activitatea de creație a consacrat-o ilustrației de carte, graficii de șevalet, dar și scenografiei.

Printre cărțile pentru copii, ilustrate de Sergiu Puică, sunt „Frumoasă-i limba noastră” de Grigore Vieru, „Rața și Arhimede” de Arcadie Suceveanu, „Copilul cu aripi de carte” de Vasile Romanciuc, „Marele rățoi Max” de Aureliu Busuioc, „Fluturița și curcanul” de Nichita Stănescu. În 2004, Sergiu Puică a fost distins cu Diploma de Onoare IBBY pentru ilustrarea cărții „Primul meu dicționar” de Ioan Mânăscurtă.

Cărțile pe care le-a ilustrat au fost menționate cu premii și diplome la mai multe ediții ale Salonului Internațional de Carte pentru Copii și Tineret de la Chișinău, iar în 2012 Sergiu Puică a primit Premiul „Igor Vieru” pentru întreaga activitate în domeniul ilustrației de carte pentru copii.


 
Ultimele Știri
/ 23 Decembrie, 2025

Institutul Goethe va inaugura un sediu la Chișinău

/ 23 Decembrie, 2025

Meșteșugurile și tradițiile din satele Republicii Moldova, prezentate în documentarul „Floarea Vieții”

/ 22 Decembrie, 2025

Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași păstrează vestigiile celor mai vechi civilizații ale Europei

/ 22 Decembrie, 2025

Patrimoniu și muzica clasică, reunite în proiectul artistic „When I am Laid in Earth”

/ 22 Decembrie, 2025

VIDEO // Peste 2000 de vizitatori au participat la Târgul Național „Covorul Dorului”

/ 21 Decembrie, 2025

GALERIE FOTO // Târgul Național al Covorului ,,Covorul Dorului” ediția a XII-a

/ 20 Decembrie, 2025

INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Aderarea la UE va aduce mai multe resurse pentru cultură”

/ 20 Decembrie, 2025

TOP 5 realizări în Cultură: investiții în tineri, infrastructură și patrimoniu

/ 18 Decembrie, 2025

Caldarâmul de pe strada 31 August va fi reparat: Ministerul Culturii anunță undă verde pentru lucrări

/ 18 Decembrie, 2025

Expoziție de debut la „Opera Butuceni”, cu lucrări realizate de studenții de la Universitatea Pedagogică „Ion Creangă”

/ 17 Decembrie, 2025

Gala Premiilor Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor // Ministrul Cristian Jardan: „Lucrările premiate arată că în Republica Moldova se creează muzică valoroasă”

/ 17 Decembrie, 2025

Selecția Națională Eurovision: 16 artiști calificați în Finala Națională

/ 17 Decembrie, 2025

Lupii lui Calancea au electrizat publicul cu spectacolul „VOIEVOD”

/ 16 Decembrie, 2025

Ministerul Culturii lansează campania „Hai Acasă de Crăciun” cu peste 40 de spectacole în toată țara. Programul complet al evenimentelor