Poetul Gheorghe Doni a editat o carte de versuri
Chişinău, 5 feb. /MOLDPRES/. O carte nouă de versuri intitulată "Ochii demiurgici ai Iubirii”, semnată de poetul, publicistul și traducătorul Gheorghe Doni, a apărut la o editură din Chișinău, informează MOLDPRES.
Solicitat de agenție, Gheorghe Doni a menționat că volumul are 135 de pagini și a apărut într-un tiraj de 500 de exemplare cu sprijinul financiar al Ministerului Culturii. Imaginea de pe copertă aparține maestrului fotograf Vladi Kuntsman din Israel. Aceasta este cea de-a cincea carte a autorului, în ea fiind incluse, după cum ne-a mărturisit poetul, versuri scrise în mare parte în perioada pandemiei de Coronavirus din ultimii doi ani.
”Volumul conține trei compartimente. Primul, având titlul "Cu inima în palmă", prezintă un florilegiu de poezii cu tematică largă, ce vizează însuși actul de creație, poziția eroului liric în raport cu lumea înconjurătoare, aspirațiile acestuia întru bine, adevăr și frumos. Al doilea compartiment, cu titlul sugestiv "Mor să te văd cum strălucești în toate", include creații din lirica de dragoste. Cel de-al treilea compartiment - "Jurnal din carantină" - preia și dezvoltă aceleași, precum și alte motive caracteristice poeziei mele, cu idei și trăiri, de care suntem marcați cu toții în perioada de tristă pomină, pe care mai continuăm să o parcurgem”, a precizat autorul.
Criticul literar Alexandru Burlacu, unul din recenzenții noii cărți de poezie a lui Gheorghe Doni, menționează că "poetul transferă în text tot ce atinge cu inima, cu ochiul minții. La el, inima este un organ al cunoașterii mai mult decât al sensibilității, un organ al donației, de transfer de lumină. Poezia, în dialogul eului cu sinele său, e „pasăre ce se hrănește/ din creierul inimii tale”, o imagine emblematică pentru modul său de a poetiza, de a fi în poezie", a subliniat Alexandru Burlacu.
Pentru anul curent, Gheorghe Doni are în curs de pregătire pentru tipar un volum antologic cu traduceri din creațiile marilor poeți ruși A. Pușkin, M. Lermontov, F. Tiutcev, A. Fet, I. Bunin, A. Blok, S. Esenin, A. Ahmatova, M. Țvetaeva, B. Pasternak, N. Rubțov, E. Evtușenko, I. Brodski ș.a.
Gheorghe Doni s-a născut la 6 februarie 1955 în satul Brăviceni, raionul Orhei. În anul 1979, a absolvit Facultatea de Filologie, secția de Jurnalism a Universității de Stat din Chișinău. Primul volum de poezie – "Altarul deziluziilor" – i-a apărut în anul 1995, fiind distins cu Premiul Salonului Național de Carte, ediția a V-a. Alte două cărți de poezie i-au apărut în 2018 – "Revelațiile scribului" și în 2019 – "Totul e altfel decât știm că este". Iar în 2020 a editat cartea "Două voci / Два голоса", scrisă în colaborare cu poeta și traducătoarea Liuba Feldsher din Israel și cu o postfață semnată de academicianul Nicolae Dabija. În 2021, poetului și traducătorului Gheorghe Doni i s-a acordat Premiul Uniunii Scriitorilor din Moldova "Pentru Relații Culturale".
Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, vocea care a dus faima operei din Republica Moldova pe marile scene ale lumii
GALERIE FOTO // Zilele Diasporei: povești, cărți și artă, care păstrează legătura cu Republica Moldova
Zilele Diasporei s-au deschis cu lansări de carte și o expoziție de pictură: arta și cultura îi reunesc pe moldoveni acasă
Cronica ARHIVELOR // Pantelimon Halippa - unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai generației Unirii Basarabiei cu România din 27 martie 1918
Scriitori și artiști din diaspora se reunesc în august la Biblioteca Națională în cadrul Zilelor Diasporei 2026
Expoziția „Arheologia urbană și memoria ascunsă a Chișinăului”, deschisă pentru vizitatori la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
FOTO // Patrimoniul și tradițiile Moldovei, prin ochii elevilor Școlii de Arte Plastice din Ungheni. Peste 30 de picturi inspirate de plaiul natal, expuse la Parlament
Parlamentul a ratificat în prima lectură Convenția Consiliului Europei privind coproducția de opere audiovizuale sub formă de seriale
GALERIE FOTO // Vernisajul expoziției „Noua Speranță” semnată de artistul plastic Roman Tolici
„Noua Speranță”, expoziția semnată de artistul plastic Roman Tolici, vernisată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
„Independența care ne unește. Moldova-35”: programul evenimentelor dedicate celor 35 de ani de independență
Republica Moldova denunță un acord CSI privind colaborarea în domeniul informației
R. Moldova se alătură proiectului TRADUKI pentru promovarea literaturii naționale în spațiul european
Un oraș din Republica Moldova va reprezenta țara în competiția pentru Capitala Europeană a Culturii 2033
Maia Sandu îi îndeamnă pe copii să povestească despre cărțile citite în această vară. Cei mai pasionați de lectură, invitați la Președinție
FOTO // Peste 165 de hectare din raionul Dondușeni vor putea fi irigate printr-un nou sistem de alimentare cu apă
Un adolescent din Republica Moldova, salvat de polițiștii români după ce a fost luat de curenții Prutului
Un tânăr a fost condamnat la 23 de ani de închisoare după ce ar fi violat și omorât o femeie la Chișinău
CEC anunță începerea perioadei electorale pentru alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie
Sesiune de informare pentru agenții economici de pe ambele maluri ale Nistrului privind aplicarea TVA și a accizelor asupra mărfurilor introduse în Republica Moldova
Companiile din Moldova, sprijinite să se alinieze la standardele europene de raportare privind sustenabilitatea
VIDEO // Ministrul Mihai Popșoi, despre cooperarea cu România: „Relația strategică dintre cele două state, bazată pe comuniunea de limbă, istorie și tradiție, reprezintă un mare atu pentru țara noastră”
MOLDOVA#35 – Ce am construit // Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Am parcurs un drum economic complex. Următoarea etapă este integrarea deplină în economia europeană”
AIPA a autorizat plăți în agricultură de peste 1 miliard de lei în prima jumătate a anului 2026
Serviciul Vamal a încasat peste 875 de milioane de lei în ultima săptămână
Peste patru milioane de barili de petrol pe zi trec prin Strâmtoarea Hormuz, în pofida războiului
BTA: Cinci artiști bulgari, incluși într-o expoziție internațională din Arabia Saudită
Peste 12 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău și Bălți, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
UE pregăteşte pentru toamnă cel mai amplu pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Leul începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar