
Scriitorul Nicolae Rusu a editat un roman
Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Prozatorul și publicistul Nicolae Rusu a scos recent de sub tipar cea de-a treia ediție a romanului ”Lia”, informează MOLDPRES.
Solicitat de agenție, Nicolae Rusu a menționat că romanul cuprinde 224 de pagini și a apărut la o editură din Bacău, România. ”Prima ediție a văzut lumina tiparului în 1983, iar cea de-a doua – în 1998. Este o carte pentru adolescenți, despre doi tineri îndrăgostiți. Romanul pornește de la o nuvelă publicată în prima mea carte, pe care am dezvoltat-o”, a precizat cunoscutul prozator.
În perioada pandemiei, Nicolae Rusu a scris mai multe nuvele și povestiri, pe care le-a publicat în diverse reviste din R. Moldova și România. ”Una dintre aceste nuvele este despre pandemie. Ea urmează să apară într-o antologie care va fi editată de Uniunea Scriitorilor din Moldova. În prezent lucrez la o investigație genealogică. Este vorba de o monografie despre satul meu natal - ”Ramuri și rădăcini”. Cuprinde un material foarte vast. Pentru aceasta am lucrat mult timp în arhive. O altă carte de proză scurtă este în curs de apariție la Iași”, a mai spus scriitorul.
Prozatorul Nicolae Rusu s-a născut la 26 februarie 1948, în satul Risipeni, raionul Fălești. În perioada 1966-1970, și-a făcut studiile la Facultatea de Economie a Institutului Politehnic din Chişinău, iar în anii 1983- 1985, a urmat cursurile Școlii Superioare de Literatură din cadrul Institutului de Literatură „Maxim Gorki” din Moscova. Din 1987 până în prezent este director al Fondului Literar al Uniunii Scriitorilor din Moldova (USM).
A început să scrie în anii studenției. În 1978, i-a apărut prima carte de nuvele „Pânzele babei”. Ulterior, a editat culegerile de povestiri „Havuzul” (1982), „Pălărie pentru bunel” (Moscova, 1986), „Avem de trăit şi mâine” (1992), „Treacă alții puntea” (2001), „Marginea lumii” (2001), „Orație de ursitoare” (2004), „Hai la mere!” (2005), precum și romanele „Lia” (1983), „Totul se repetă” (1988), „Şobolaniada” (1998), „Naufragiul” (2005), ”Al șaptelea simț” (2013), „Pușlamielul” (2017) ș.a. În 2012, i-a apărut volumul de eseuri, cronici şi impresii de lectură „Ieșirea din clișeu”.
Are și multe cărți de proză pentru copii: „Alunel” (1981, reeditată în 2009), „Meri sălbatici” (1987), „Unde crește ploaia?” (1990), „Fără antract” (1996), „Ploaia de aur” (1997), „Să fim privighetori” (2000), „Facă-se „voia noastră” (2008), „Coada iepurașului” (2010), „Frați de stele” (2011). S-a impus şi în dramaturgie cu următoarele piese: „Şi ne izbăvește de cel viclean”, „Facă-se voia noastră” şi „Ţurţurică”. În 2007 a făcut o dramatizate a poemului eminescian „Luceafărul”. Nicolae Rusu a fost distins cu mai multe premii literare din R. Moldova și România.
Universitatea de Stat din Moldova celebrează tradiția și performanța: a V-a ediție a Zilei Portului Popular și Gala Excelenței Academice
Ministrul român al Culturii, la Strășeni: „Mă simt bine între cei care cultivă poezia, muzica, limba, civilizația și valorile comune”
Până la 120.000 de lei pentru tinerii specialiști în cultură: a început înscrierea pentru repartizarea în câmpul muncii
Gala Premiilor Uniunii Scriitorilor din Moldova: Claudia Partole, Grigore Chiper și Lilia Bicec – printre laureații anului editorial 2024
Ziua Națională a Portului Popular, sărbătorită la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Expoziția „MărturIE a dragostei pentru port” a fost inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Ministrul Culturii al României, Demeter András István, în prima vizită la Chișinău: Un gest simbolic de deschidere și colaborare
Președinta Maia Sandu, la Festivalul „La Nistru la Mărgioară”: „Folclorul este glasul prin care ne spunem povestea ca neam”
Moldova și Polonia semnează un protocol pentru dezvoltarea turismului durabil și a infrastructurii
Raportul OCDE: Republica Moldova înregistrează progrese în domeniul justiției și combaterii corupției
Vicepremierul Mihai Popșoi participă la cea de‑a 18‑a ediție a conferinței internaționale Dubrovnik Forum
Un atac nocturn al Rusiei a ucis cel puțin două persoane în Cernăuți
FOTO // Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Florența: „Relația tot mai strânsă dintre Moldova și Italia, întărită de prezența voastră, ne-a adus rezultate concrete”
La Bruxelles s-au încheiat discuțiile pe capitolele Energie și Rețele Trans-europene. Cristina Gherasimov: „Revenim în septembrie pentru a analiza ultimele patru capitole de negocieri”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, vizită în raionul Glodeni: „Grija pentru satele și orașele noastre rămâne a fi o prioritate”
Președintele Zelenski anunță că Statele Unite și-au reluat livrările de armament către Ucraina
Circa 5 500 de moldoveni s-au înregistrat prealabil pentru a putea vota în străinătate la parlamentarele din această toamnă
Creștinii îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți
Trump anunță că Statele Unite vor furniza arme Ucrainei prin intermediul NATO
Mihai Popșoi: „Croația rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova”
În Aeroportul Internațional Chișinău au fost inslatate puncte cu apă potabilă gratuită
Un bărbat riscă patru ani de pușcărie pentru că a sustras bani de pe cardul unei femei