
Seria poveștilor animate 2D continuă, cu sprijinul financiar al UE
Chişinău, 21 oct. /MOLDPRES/. ”Fata ciobanului”, ”Cremene voinicul”, ”Dafin și Vestra”, dar și alți eroi ai poveștilor populare s-au conformat tehnologiilor 2D și au trecut din cărțile de povești direct pe ecrane. După succesul proiectului-pilot de animare a cinci povești de-ale lui Ion Creangă în 2D, studioul „Kreyon” a animat alte cinci povești populare. Finanțarea a fost oferită în cadrul Programului UE „Măsuri de promovare a încrederii”, implementat de PNUD, informează MOLDPRES.
„Dafin și Vestra”, „Fata ciobanului”, „Cremene voinicul”, „Busuioc Făt-Frumos și Ileana-Cosânzeana Sora Soarelui”, „Voinic din lume fără nume” - acestea sunt poveștile animate care, după plasarea la postul TV Moldova 1 și Bendery TV, în regiunea transnistreană, vor fi disponibile publicului larg pe canalul de Youtube „Kreyon Kids”.
Potrivit organizatorilor, pe lângă designeri, ilustratori, regizori de sunet și muzicieni, au fost implicați în procesul de creație și actori de la teatrele „Vasile Alecsandri” din Bălți și „Театр с улицы Роз” din Chișinău. Coloana sonoră care însoțește animațiile a fost înregistrată într-un studio din Chișinău, iar în poveștile animate se aud sunete de vioară, clarinet, țambal, nai sau contrabas. Animațiile sunt disponibile în trei limbi (română, rusă și engleză), pentru a face și mai cunoscute poveștile populare.
„Cea mai mare provocare au întâlnit-o ilustratorii, când au ajuns să facă schițele pentru zmei, Zgripțuroaică sau dracii, slujitorii Zmeului. Ei au recitit variantele de povești din cărți deja existente, care s-au dovedit a fi destul de puține. Consultând articole pe internet, am descoperit cum în diferite regiuni și culturi sunt reprezentate astfel de personaje fantastice. În cazul animațiilor noastre, am decis să le dăm o formă antropomorfă, astfel că ei se comportă și au obiceiuri ca oamenii. Astfel, imaginile vor fi mai ușor de înțeles de copii”, relatează Ion Savin, manager de proiect.
Echipa speră că animațiile vor repeta cel puțin succesul primelor cinci povești. Astfel, povestea „Capra cu 3 iezi” a înregistrat peste 400 de mii de vizualizări pe Youtube, în doar șase luni de la lansare. „Chiar în etapa de producție a primelor cinci povești ne-au bucurat comentariile pozitive venite de la prieteni, familie și, ulterior, după difuzare, din partea publicului. Acesta a fost momentul în care ne-am propus să continuăm să animăm poveștile cu care am crescut, pe care le-am citit la biblioteca din sat”, afirmă Ion Savin. În context, directoarea postului Bendery TV, Janna Nastas a afirmat că redacția a primit foarte multe apeluri de la telespectatori, care le transmiteau mesaje de recunoștință pentru că a difuzat poveștile. ”Ne telefonau chiar și vârstnicii, cu rugămintea de a le difuza repetat, pentru ca nepoții lor să le mai vadă o dată”, spune Janna Nastas.
Programul UE „Măsuri de promovare a încrederii” contribuie la sporirea cooperării între locuitorii de pe cele două maluri ale râului Nistru prin implicarea reprezentanților societății civile, media și comunității de business în proiecte comune.
Universitatea de Stat din Moldova celebrează tradiția și performanța: a V-a ediție a Zilei Portului Popular și Gala Excelenței Academice
Ministrul român al Culturii, la Strășeni: „Mă simt bine între cei care cultivă poezia, muzica, limba, civilizația și valorile comune”
Până la 120.000 de lei pentru tinerii specialiști în cultură: a început înscrierea pentru repartizarea în câmpul muncii
Gala Premiilor Uniunii Scriitorilor din Moldova: Claudia Partole, Grigore Chiper și Lilia Bicec – printre laureații anului editorial 2024
Ziua Națională a Portului Popular, sărbătorită la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Expoziția „MărturIE a dragostei pentru port” a fost inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Ministrul Culturii al României, Demeter András István, în prima vizită la Chișinău: Un gest simbolic de deschidere și colaborare
Președinta Maia Sandu, la Festivalul „La Nistru la Mărgioară”: „Folclorul este glasul prin care ne spunem povestea ca neam”
Moldova și Polonia semnează un protocol pentru dezvoltarea turismului durabil și a infrastructurii
Raportul OCDE: Republica Moldova înregistrează progrese în domeniul justiției și combaterii corupției
Vicepremierul Mihai Popșoi participă la cea de‑a 18‑a ediție a conferinței internaționale Dubrovnik Forum
Un atac nocturn al Rusiei a ucis cel puțin două persoane în Cernăuți
FOTO // Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Florența: „Relația tot mai strânsă dintre Moldova și Italia, întărită de prezența voastră, ne-a adus rezultate concrete”
La Bruxelles s-au încheiat discuțiile pe capitolele Energie și Rețele Trans-europene. Cristina Gherasimov: „Revenim în septembrie pentru a analiza ultimele patru capitole de negocieri”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, vizită în raionul Glodeni: „Grija pentru satele și orașele noastre rămâne a fi o prioritate”
Președintele Zelenski anunță că Statele Unite și-au reluat livrările de armament către Ucraina
Circa 5 500 de moldoveni s-au înregistrat prealabil pentru a putea vota în străinătate la parlamentarele din această toamnă
Creștinii îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți
Trump anunță că Statele Unite vor furniza arme Ucrainei prin intermediul NATO
Mihai Popșoi: „Croația rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova”
În Aeroportul Internațional Chișinău au fost inslatate puncte cu apă potabilă gratuită
Un bărbat riscă patru ani de pușcărie pentru că a sustras bani de pe cardul unei femei