ro

 

Economie
10 Aprilie, 2026 / 23:17
/ 11 Mai, 2021

5918 de locuințe au fost achiziționate prin intermediul Programului „Prima Casă"

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mai. /MOLDPRES/. Prin intermediul Programului guvernamental „Prima Casă" au fost procurate până în prezent 5918 de locuințe. Suma totală a creditelor acordate de către bănci este de 3,02 miliarde de lei, iar valoarea totală a garanțiilor active constituie 1,51 miliarde de lei, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Finanțelor, din numărul total, 1066 de persoane beneficiază de compensații din bugetul de stat în cadrul programului Prima Casă 2, 2564 – în cadrul programului Prima Casă 3, 887 – în cadrul programului Prima Casă 4, iar 17 – în cadrul programului Prima Casă 5.

Din cei 5918 de beneficiari, 4065 sunt familii, iar 1853 sunt tineri necăsătoriți. Vârsta medie a solicitanților este de 31 de ani. Valoarea medie a locuințelor procurate este de 611,81 mii de lei. Suprafața medie a locuințelor procurate prin intermediul Programului este de 60,41 m.p. Din numărul total de locuințe procurate, 5409 sunt apartamente, iar 509 case de locuit individuale.

Beneficiar al Programului guvernamental „Prima Casă" poate fi cetățeanul Republicii Moldova, cu vârsta cuprinsă între 18 și 50 de ani, care este angajat oficial la o instituție de stat sau companie privată din țară și dispune de venituri din surse oficiale.

foto: moneyempire.co.nz


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește cu 23 de bani

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va implementa acțiuni pentru reducerea ponderii mixului de petrol în total consum și consolidarea rezilienței în fața crizelor energetice

/ Acum 2 zile

Evoluțiile de pe piața produselor petroliere, analizate în cadrul audierilor pe platforma parlamentară

/ Acum 2 zile

Veniturile disponibile ale populației au crescut cu 9,1 la sută în 2025

/ Acum 2 zile

FOTO // Echipele de drumari acționează pe mai multe tronsoane din țară pentru plombarea și repararea carosabilului

/ Acum 2 zile

Noi standarde europene în transporturi vor asigura investiții moderne și siguranță sporită pe drumurile și căile ferate din Moldova

/ Acum 2 zile

Sectorul vitivinicol din Moldova a înregistrat în 2025 o creștere de 31% a producției de vin

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Argentina inițiază negocieri pentru lansarea primelor servicii aeriene directe între cele două state

/ Acum 2 zile

Lucrările la stațiile electrice Vulcănești și Chișinău, în fază avansată: autoritățile solicită respectarea strictă a termenelor

/ Acum 2 zile

Ministrul Agriculturii, Ludmila Catlabuga, anunță pregătiri pentru accesarea fondurilor europene de preaderare destinate plăților pe hectar

/ Acum 2 zile

Peste 3700 de tone de carburanți au fost importate marți în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Ministrul Energiei anunță când ar putea să scadă prețurile carburanților la pompă

/ Acum 2 zile

Directorul CNMC, despre necesitatea menținerii stării de urgență: „Ne asigurăm că prețurile rămân corecte, că lumina rămâne aprinsă și că cetățenii sunt protejați”

/ Acum 2 zile

ANRE explică impactul armistițiului din Orientul Mijlociu asupra pieței carburanților din Republica Moldova