A fost creat un grup de lucru pentru reabilitarea Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”
Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. Ministrul Economiei și Infrastructurii, Sergiu Railean, a dispus crearea unui grup de lucru pentru identificarea soluțiilor tehnice de reabilitare a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, afectate de incendiul produs pe 24 septembrie. Astăzi a avut loc prima ședință la fața locului a specialiștilor din acest grup de lucru, transmite MOLDPRES.
„Membrii grupului de lucru urmează să examineze impactul incendiului asupra stării tehnice și să evalueze indicatorii tehnici de calitate, rezistența și stabilitatea elementelor portante a edificiului. În urma lucrărilor, vor fi elaborate propuneri și concluzii tehnice de reabilitare a clădirii în scopul asigurării funcționalității și posibilității utilizării acesteia în continuare”, indică un comunicat al Ministerului Economiei.
Conform sursei citate, până la 12 octombrie, grupul de lucru va prezenta Raportul privind analiza situației și acțiunile care urmează a fi întreprinse referitor la clădirea Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”.
De asemenea, la solicitarea grupului de lucru, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării va prezenta documentația tehnică de proiect, rezultatele expertizelor tehnice anterioare și va asigura accesul în clădirea afectată de incendiu.
Pe 24 septembrie, un incendiu a mistuit peste 3500 m2 din clădirea Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”. Focul a distrus aproape în întregime edificiul, ambele săli de concerte fiind devastate, şi a ars mai multe instrumente muzicale, unele de unicat.
Sursă foto: MEI
Comisia Pre-Vetting și-a încheiat mandatul: 26 din 69 de candidați au promovat evaluarea integrității
ANRE vine cu explicații privind facturile la resurse energetice pentru luna ianuarie
Protecția salariaților în caz de insolvență a companiilor: Republica Moldova va solicita Comisiei Europene o perioadă de tranziție pentru crearea mecanismului
Ziua Internațională a Siguranței pe Internet: BNM atenționează despre riscurile mesajelor false din mediul online
Circa 1,3 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă: intervenții extinse ale drumurilor pentru siguranța traficului
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a rămas operațional în timpul intemperiilor: toate zborurile, efectuate în siguranță
Lecții din Japonia pentru orașele Moldovei: Vicepremierul Vladimir Bolea preia soluții nipone în managementul apelor pluviale
Cifra de afaceri a companiilor rezidente în Moldova IT Park a depășit cifra record de un miliard de dolari în 2025
ANSA respinge informațiile false privind testarea cărnii de pasăre: laboratoarele pot depista metronidazolul
Lucrările din Programul „Curtea Europeană”, suspendate temporar pe timp de iarnă. MIDR: toate proiectele vor fi finalizate
Consumatorii din capitală vor achita mai puțin pentru energia termică
VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Sectorul agroalimentar - pilon strategic al economiei Republicii Moldova, cu potențial real de dezvoltare”
Locuitorii din capitală vor achita mai puțin pentru căldură. ANRE propune micșorarea tarifului cu circa 500 de lei
„Cumpăr bun de acasă”: un proiect de lege, care are menirea de a aduce producători locali mai aproape de consumatori, a fost înregistrat în Legislativ
VIDEO // Amendă de până la 600 de lei pentru utilizarea telefonului în timpul conducerii automobilului. Polițiștii sporesc acțiunile de control
Creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă - obiective setate de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom reuși, dacă ne vom consolida forțele”
CSJ a examinat anul trecut peste 4.300 de cauze, funcționând cu doar 10 judecători din 20 prevăzuți de lege
AMDM avertizează: medicamentele pentru slăbit, folosite fără prescripție, pun sănătatea în pericol
Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de celebrare a activității Universității de Stat din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu, despre reforma administrației publice locale: „Obiectivul nostru este să avem primării puternice și servicii mai bune pentru cetățeni”
Mai multe focare de boli la animale, confirmate în Moldova. ANSA anunță măsuri sporite de prevenire
Consiliul de directori al FMI va analiza începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova
Formarea țurțurilor și gheața la acoperișuri reprezintă un pericol pentru oameni și bunuri, atenționează IGSU
Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale
Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice
Reuniune trilaterală Republica Moldova-România-Ucraina. Anunțul făcut de premierul Alexandru Munteanu
Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi