Guvernarea a anunţat noi mecanisme de susținere a mediului de afaceri
Chişinău, 4 feb. /MOLDPRES/. Antreprenorii mici și mijlocii vor putea accesa mai simplu creditele oferite de băncile comerciale, partenere ale Organizației pentru Dezvoltarea sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (ODIMM). Deputatul Dumitru Alaiba și ministrul Economiei, Sergiu Gaibu, au anunțat astăzi simplificarea procedurii de accesare a garanțiilor de credit, ce garantează creditele solicitate de IMM-uri băncilor, transmite MOLDPRES.
Potrivit oficialilor, spre deosebire de garanțiile individuale care sunt în prezent acordate de către ODIMM, garanțiile de portofoliu vor garanta un portofoliu de credite acordate IMM-lor de către creditor (bănci), în conformitate cu criteriile prestabilite, fiind eliminată necesitatea coordonării individuale a garanției între bancă și ODIMM.
„Implementarea unui asemenea mecanism de garantare oferă o serie de avantaje față de garanțiile individuale: (I) timp de procesare redus; (II) simplificarea procesului de solicitare a creditelor garantate; (III) resurse reduse din partea garantului și a creditorului pentru administrarea procesului de garantare; (IV) impact sporit în economie, prin facilitarea accesului la resurse financiare de către mediul de afaceri și majorarea volumului investițiilor generate în economie”, conform surselor citate.
Inițiativa a venit odată cu creșterea sporită a cererilor de garanții parvenite din partea întreprinderilor mici și mijlocii pe parcursul anului trecut. „Numărul garanțiilor noi acordate în anul 2021 a depășit de cinci ori numărul garanțiilor emise în 2020. În prezent, Fondul de Garantare a Creditelor (FGC) dispune de un plafon de cca 600 de milioane de lei”, potrivit Ministerului Economiei.
De asemenea, pentru a susține antreprenorii, Ministerul Economiei și ODIMM anunță eliminarea comisionului de garantare (0,5%) pentru toate produsele de garantare oferite de ODIMM pentru anul 2022, măsură planificată spre aprobare în scurt timp, în sprijinul mediului de afaceri în perioada de criză. Totodată, se planifică extinderea cotei de credit garantat până la 80% pe toate produsele de garantare ale ODIMM.
FGC este un instrument de suport antreprenorial, creat și gestionat de ODIMM, care are misiunea de a emite garanții financiare ce garantează creditele solicitate de IMM-uri de la instituțiile financiare partenere (Băncile comerciale). Produsele de garantare active acoperă până la 80% din suma creditului solicitat, iar valoarea garanțiilor variază de la 500 de mii de lei pentru companii debutante până la 7 milioane de lei pentru companii exportatoare. Un leu acordat sub formă de garanție financiară facilitează accesul la 2,6 lei sub formă de credit și generează investiții în economie de 3,3 lei.
Foto: ME
VIDEO // Schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, deconspirată de autorități
DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit
Încasările din impozitul pe chirii au crescut cu 33,7% în primele șapte luni ale anului 2026
DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial
Linia electrică Bălți–Dnestrovsk a fost repusă în funcțiune
Republica Moldova și-a majorat capacitățile de producere a energiei regenerabile cu aproape 94 MW în prima jumătate a anului
Euro și dolarul își continuă ieftinirea
Norvegia ar putea continua finanțarea programului EcoVoucher și sprijini investițiile în baterii de stocare a energiei
Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele
FOTO // Oraşul Criuleni își modernizează infrastructura locală prin Programul „Europa este aproape”
BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea
DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
FOTO // Peste 165 de hectare din raionul Dondușeni vor putea fi irigate printr-un nou sistem de alimentare cu apă
Un adolescent din Republica Moldova, salvat de polițiștii români după ce a fost luat de curenții Prutului
Un tânăr a fost condamnat la 23 de ani de închisoare după ce ar fi violat și omorât o femeie la Chișinău
CEC anunță începerea perioadei electorale pentru alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie
Sesiune de informare pentru agenții economici de pe ambele maluri ale Nistrului privind aplicarea TVA și a accizelor asupra mărfurilor introduse în Republica Moldova
Companiile din Moldova, sprijinite să se alinieze la standardele europene de raportare privind sustenabilitatea
VIDEO // Ministrul Mihai Popșoi, despre cooperarea cu România: „Relația strategică dintre cele două state, bazată pe comuniunea de limbă, istorie și tradiție, reprezintă un mare atu pentru țara noastră”
MOLDOVA#35 – Ce am construit // Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Am parcurs un drum economic complex. Următoarea etapă este integrarea deplină în economia europeană”
AIPA a autorizat plăți în agricultură de peste 1 miliard de lei în prima jumătate a anului 2026
Serviciul Vamal a încasat peste 875 de milioane de lei în ultima săptămână
Peste patru milioane de barili de petrol pe zi trec prin Strâmtoarea Hormuz, în pofida războiului
BTA: Cinci artiști bulgari, incluși într-o expoziție internațională din Arabia Saudită
Peste 12 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău și Bălți, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
UE pregăteşte pentru toamnă cel mai amplu pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Leul începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
Premierul Vasile Tofan a participat la Festivalul național „Sport prin Generații”, desfășurat la Nisporeni