ro

 

Economie
18 August, 2026 / 12:07
/ 25 Noiembrie, 2020

În 2020 a scăzut numărul caselor date în exploatare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Pe parcursul lunilor ianuarie – septembrie 2020, numărul caselor date în exploatare a scăzut comparativ cu aceeași perioadă a anului 2019, transmite MOLDPRES.

Biroul National de Statistică informează că, în ianuarie-septembrie 2020 au fost date în exploatare 5008 locuințe (apartamente și case de locuit individuale), cu 1585 de locuințe (sau cu 24,0%) mai puţin faţă de ianuarie-septembrie 2019.

A scăzut și suprafața totală a locuințelor date în exploatare, în ianuarie-septembrie 2020 aceasta a constituit 397,0 mii m², cu 20,6% mai puțin față de perioada similară a anului 2019.

În același timp, statisticienii au constatat că în mediul rural s-au dat mai multe case în exploatare față de anul trecut: 691 de locuințe sau cu 39 de locuințe mai mult faţă de ianuarie-septembrie 2019. În mediul urban au fost date în exploatare 4317 locuințe, în scădere cu 1624 (sau cu 27,3%) faţă de ianuarie-septembrie 2019.

În profil regional, în ianuarie-septembrie 2020 comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent a scăzut numărul locuințelor date în exploatare în următoarele regiuni de dezvoltare: mun. Chişinău – cu 1612 locuințe (sau cu 28,4%), UTA Găgăuzia – cu 25 locuințe (29,4%), regiunea Centru – cu 19 locuințe (4,2%), regiunea Sud – cu 17 locuințe (12,3%). Concomitent, în regiunea Nord s-au dat în exploatare cu 88 de locuințe (35,6%) mai mult față de ianuarie-septembrie 2019.

foto: agora.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Sectoare de drum din zeci de localități, renovate în ultima săptămână de echipele de drumari

/ Acum 3 zile

Necesarul de electricitate pentru sâmbătă, acoperit integral. Energocom: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă”

/ Acum 3 zile

Ziua Financiarului, marcată în Republica Moldova. Ministra Victoria Belous: „Munca voastră asigură rigoarea, stabilitatea și buna gestionare a finanțelor publice”

/ Acum 3 zile

Șapte proiecte eoliene au fost desemnate câștigătoare într-o licitație pentru noi capacități de 170 MW

/ Acum 3 zile

Circulația pe R22 la Zăicani, Teleneşti, este redirecționată pe un drum provizoriu în timpul reparației podului

/ Acum 3 zile

Transportatorii moldoveni nu vor mai achita taxe rutiere în Armenia pentru cursele CEMT

/ Acum 3 zile

Termenul pentru privatizarea a patru întreprinderi de stat a fost prelungit până în octombrie

/ Acum 3 zile

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova este acoperit integral pentru ziua de azi

/ Acum 3 zile

Asociațiile de proprietari vor avea acces mai ușor la credite pentru renovarea blocurilor

/ Acum 4 zile

VIDEO // Schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, deconspirată de autorități

/ Acum 4 zile

DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit

/ Acum 4 zile

Încasările din impozitul pe chirii au crescut cu 33,7% în primele șapte luni ale anului 2026

/ Acum 4 zile

DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 4 zile

Linia electrică Bălți–Dnestrovsk a fost repusă în funcțiune