ro

 

Economie
16 Iunie, 2026 / 15:09
/ 23 Aprilie, 2021

Parlamentul a operat modificări la bugetul de stat pentru anul 2021

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 apr. /MOLDPRES/. Parlamentul a decis modificarea Legii bugetului de stat. Aceasta are drept scop instituirea unei măsuri de protecție socială pentru consumatorii casnici prin prisma oferirii unei compensații la energia electrică utilizată pentru lunile aprilie și mai al anului 2021, comunică MOLDPRES.

Proiectul este destinat să sprijine consumatorii casnici în contextul circumstanțelor legate de efectele epidemiei și situația economico-financiară a acestora.

Datele estimative arată că, la implementarea proiectului de lege, vor fi necesare mijloace financiare suplimentare din Bugetul de Stat, în sumă de 532,959 milioane de lei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Cetățenii vor putea compara mai ușor comisioanele bancare cu ajutorul unei platforme online

/ Acum 4 zile

Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților

/ Acum 4 zile

Trei sisteme centralizate de irigare din nordul țării vor fi reabilitate: investiții de circa 11,8 milioane de dolari

/ Acum 4 zile

DOC // Podul de la Ungheni, în centrul unui nou acord dintre Republica Moldova și România pentru infrastructura strategică

/ Acum 4 zile

Oportunitățile investiționale și reformele economice, prezentate la Forumul Republica Moldova – Benelux

/ Acum 4 zile

Încasări mai mari cu circa 28 la sută din impozitul achitat de persoanele ce dau în chirie imobile

/ Acum 4 zile

Cotațiile anunțate de BNM pentru euro și dolar, în creștere la sfârșit de săptămână

/ Acum 4 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în China: „Cooperarea cu provincia Guangdong poate deschide noi oportunități economice și investiționale”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Operatorii economici vor fi obligați să dețină garanții financiare pentru acoperirea eventualelor daune de mediu

/ Acum 4 zile

Republica Moldova și România inițiază negocierile asupra unui nou Acord pentru dezvoltarea infrastructurii de transport de interes strategic

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după lansarea consultărilor privind politica fiscală: „Pledăm pentru o economie puternică”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova și Bulgaria vor organiza în toamnă un forum economic pentru noi parteneriate și investiții

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, despre rezultatele primei Conferințe investiționale Republica Moldova – UE: beneficii pentru cetățeni și mediul de afaceri

/ Acum 4 zile

Energie verde mai accesibilă: statul elimină unele taxe pentru echipamente și sisteme de stocare