
Relansarea economică a Moldovei a fost discutată într-o dezbatere cu experți europeni
Chişinău, 26 feb. /MOLDPRES/. Starea actuală a economiei Republicii Moldova, sectoarele cele mai afectate de criza pandemică, prognozele și prioritățile de intervenție pe termen mediu pentru a contribui la redresarea economică – au fost unele dintre subiectele abordate ieri, în cadrul evenimentului EU Debates Cafe, cu tema „Un plan de investiții și relansare economică pentru Republica Moldova: necesități, priorități, surse”, transmite MOLDPRES.
În cadrul panelului de discuții, secretarul general al Ministerului Economiei şi Infrastructurii, Lilia Palii, a relatat despre setul de măsuri de susținere a mediului de afaceri în situația pandemică, despre prognoza macroeconomică și viziunea de dezvoltare pe termen lung în contextul proiectului noii strategii pentru o economie incluzivă, durabilă și digitală.
În context, au fost evidențiate obiectivele pentru politici de intervenții pe următoarele dimensiuni: oportunități economice extinse și diversificate pentru întreprinderile mici și mijlocii, firme productive, inovative și competitive, mai multe locuri de muncă sigure și bine plătite, creștere economică cu amprentă ecologică redusă, utilități publice, condiții de trai mai bune și accesibile pentru toți, reziliență sporită a vulnerabilităților, precum și capacități instituționale sporite.
În cadrul evenimentului, oficialii europeni au relatat despre intenția Comisiei Europene de a susține un plan de recuperare economică pentru Republica Moldova în contextul noului Program Indicativ Multianual pentru anii 2021-2027.
foto: cursdeguvernare.ro
În Republica Moldova vor fi testate primele comunități de energie din surse regenerabile
Daniel Vodă: Proiectul Buget +Plus are drept scop sporirea investițiilor în domenii cheie și nu este un buget electoral
Aprobat de Guvern: majoritatea blocurilor locative din Chișinău vor fi renovate energetic
Guvernul a aprobat modificări la Legea cu privire la gazele naturale
Portul de Pasageri și Mărfuri Giurgiulești va fi extins. Guvernul a instituit Comisia pentru declararea utilității publice de interes național a lucrărilor
1,7 miliarde de lei vor fi investite în acest an în modernizarea drumurilor publice naționale
MIDR: Guvernul, împreună cu BERD, se va asigura că identificarea unui investitor pentru Portul Giurgiulești se desfășoară conform legislației și în interes național
Alte două focare de pestă porcină, înregistrate la Ungheni și Strășeni
Circa 900 de antreprenori din domeniul comerțului, monitorizați de Fisc
Atenție, șoferi! Traficul rutier va fi suspendat pe unele străzi din capitală
Decesul Papei Francisc: Funeralii în termen de nouă zile, conclav în termen de o lună
Speakerul Igor Grosu: „Papa Francisc a fost un simbol al păcii, al unității și al iubirii necondiționate pentru aproapele”
Premierul Dorin Recean, după decesul Papei Francisc: „Fie ca moștenirea sa să ne inspire în continuare spre unitate și pace”
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj în legătură cu decesul Papei Francisc: „Lumea se desparte de un promotor neobosit al compasiunii și echității”
Halterofilul Tudor Bratu a cucerit trei medalii de bronz la Campionatul European, desfășurat la Chișinău
Papa Francisc a încetat din viață luni dimineață, la vârsta de 88 de ani, anunță Vaticanul
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Săptămâna începe cu vreme frumoasă
Donald Trump: Sper că Rusia și Ucraina vor ajunge la un acord în această săptămână
Circa 40 de mii de traversări persoane au fost înregistrate la frontieră în ziua de Paști
Numărul apelurilor de urgență la Serviciul 112 a crescut cu 35 la sută
Președintele Zelenski cere Rusiei să nu mai atace obiective civile timp de 30 de zile
Britanicii au interceptat aeronave rusești în apropierea spațiului aerian al NATO
Papa Francisc a apărut în Piața Sfântul Petru, după ce duminică dimineața a avut o întrevedere cu vicepreședintele JD Vance
În mesajul de Paște, Zelenski le cere ucrainenilor să nu-și piardă speranța că pacea va reveni în țara lor