Vicepremierul Andrei Spînu a convenit la Kiev mai multe subiecte în domeniul transporturilor
Chişinău, 19 nov. /MOLDPRES/. Vicepremierul Andrei Spînu, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, se află într-o vizită de lucru la Kiev, unde a avut o întrevedere cu omologul său ucrainean, Oleksandr Kubrakov. Agenda oficialilor a inclus mai multe subiecte importante pentru părţi, transmite MOLDPRES.
Potrivit lui Andrei Spînu, în urma discuţiilor s-a ajuns la înțelegerea că vor fi grăbite procedurile de construcție a podului Cosăuți–Yampol, convenindu-se şi asupra relansării circulației cursei de tren Chișinău – Kiev.
„Am discutat necesitatea reabilitării liniilor de cale ferate aflate pe teritoriul Ucrainei, între stațiile Halta 111 – Basarabeasca, Halta 208 – Greceni, Etulia – Giurgiulești. Am vorbit și despre facilitarea tranzitului trenurilor pe teritoriul Ucrainei prin sectorul de cale ferată Giurgiulești - Reni – Etulia”, conform vicepremierului.
De asemenea, Spînu a anunţat că s-a convenit asupra tuturor aspectelor procedurale necesare pentru asigurarea, cât mai curând, a implementării regimului liberalizat de transport de marfă în regim bilateral și tranzit între ambele țări. „Am primit asigurări că într-un termen scurt va fi dat curs solicitării de a fi majorat contingentul de autorizații de tranzit transport mărfuri între ambele state”, a relevat ministrul Infrastructurii.
Vicepremierul Andrei Spînu efectuează în perioada 18-19 noiembrie o vizită de lucru la Kiev. Oficialul este însoţit de secretarii de stat în domeniile transporturilor și energetic.
Agenda de lucru a vicepremierului include mai multe întrevederi cu oficiali din Ucraina, cum ar fi ministrul Energiei, German Hałuszczenko, ministrul Infrastructurii, Oleksandr Kubrakov, directorul general al GTS (Operator al sistemului de transportare a gazelor) din Ucraina, Serghei Makogon, directorul NPC Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi, directorul general al Căilor ferate din Ucraina Ukrzaliznytsia, Alexander Kanishin, directorul executiv al Naftogaz, Yuriy Vitrenko, directorul general al Ukrtransgaz, Serhiy Pereloma.
Foto: facebook.com
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută
Proiecte inovatoare în energie și transport: Republica Moldova stabilește un parteneriat strategic cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East
Noi oportunități pentru producătorii autohtoni: fructele din Moldova, evaluate de un importator elvețian pentru livrări în ambalaje destinate consumatorului final
Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție
Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”
Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE
Ministerul Finanțelor explică principalele modificări din politica fiscală: „Impozitele din salariu nu cresc, ci se reduc”
VIDEO // Trei bărbați, reținuți pentru escrocherie prin comercializarea fictivă a automobilelor și tehnicii agricole
Noi cazuri de fraude telefonice. Victimele au fost prejudiciate cu peste 1 milion de lei
FOTO // Primele transportoare blindate PIRANHA-5 au ajuns în dotarea Armatei Naționale
Procurorul anticorupție Victor Cazacu, audiat pentru a treia oară de Comisia de evaluare
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Ministerul Energiei raportează progrese în implementarea reformelor asumate în parcursul european: peste jumătate din angajamente au fost îndeplinite
Tinerii absolvenți de la pedagogie pot participa la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante din școli și grădinițe: indemnizații majorate și beneficii anunțate de MEC
FOTO // Podul de pe traseul Ceadîr-Lunga–Taraclia, reconstruit în proporție de 40%
Președinta Maia Sandu, la 100 de ani de la nașterea fizicianului Sergiu Rădăuțanu: „A demonstrat că progresul începe cu investiția în educație și știință”
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
VIDEO // Moldova.md, noua carte de vizită digitală a Republicii Moldova
Ministrul Apărării anunță posibile sancțiuni după incidentul de la Bălți