ro

 

Externe
14 Ianuarie, 2026 / 12:24
/ 01 Septembrie, 2022

AIEA rămâne la centrala nucleară Zaporojie, a anunțat şeful agenţiei, Rafael Grossi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Kiev, 1 sep. /MOLDPRES/. Şeful Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) a anunţat că membri ai organizaţiei vor "rămâne" la centrala nucleară Zaporojie din sudul Ucrainei, pe care au inspectat-o joi, informează MOLDPRES cu referire la France Presse și Agerpres.

Inspecţia centralei Zaporojie de către AIEA, al cărei şef Rafael Grossi a fost prezent, a fost aşteptată cu nerăbdare, după săptămâni de bombardamente care au stârnit temeri privind o catastrofă nucleară.

Rusia, ale cărei forţe au ocupat centrala din martie, şi Ucraina se acuză reciproc pentru aceste atacuri.

"Am realizat ceva foarte important astăzi. Şi cel mai important lucru este că AIEA rămâne aici. Să ştie lumea că AIEA rămâne la Zaporojie", a spus Grossi după inspecţie, potrivit unui video publicat de agenţia de presă rusă Ria-Novosti, preluată de AFP.

Totuşi, el nu a precizat câte persoane vor rămâne şi nici pentru cât timp. Miercuri, el a spus că AIEA va încerca să stabilească o "prezenţă permanentă" la centrală după vizită.

În timpul inspecţiei, "am putut aduna o mulţime de informaţii. Am văzut principalele lucruri pe care trebuia să le văd", a declarat Grossi presei ruse.

Am făcut o primă evaluare. Am văzut munca dedicată a personalului şi a conducerii. În pofida circumstanţelor foarte, foarte dificile, ei continuă să lucreze cu profesionalism, a adăugat el.

Potrivit agenţiei de presă ruse Interfax, patru dintre cele nouă vehicule care compun convoiul cu care AIEA a sosit la centrală joi după-amiază au părăsit complexul la începutul serii.

Potrivit unui comunicat al companiei ucrainene nucleare de stat Energoatom, citat de agenţia de presă Unian, la centrala din Zaporojie au rămas cinci reprezentanţi ai misiunii AIEA. "În prezent, la centrala din Zaporojie au rămas 5 reprezentanţi ai misiunii AIEA, care descarcă echipamentele pe care le-au adus şi-şi vor continua misiunea la centrală. Este de aşteptat ca ei să rămână până în 3 septembrie", conform textului menţionat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Numărul cererilor de azil în Uniunea Europeană a scăzut cu 20% în 2025

/ Acum 4 zile

Restricții temporare și măsuri de siguranță, instituite pe drumurile din Bulgaria

/ Acum 4 zile

Consiliul de Securitate ONU se convoacă la cererea Ucrainei după noile atacuri ruse cu racheta Oreșnik

/ Acum 4 zile

Regatul Unit alocă 200 de milioane de lire sterline pentru o eventuală desfășurare a trupelor în Ucraina

/ Acum 4 zile

AIEA negociază un armistițiu în jurul centralei nucleare Zaporojie din Ucraina, după avarierea unei linii electrice

/ Acum 4 zile

BTA: Expoziție, cinematografia prin ochii artistei Eva Teneva-Zaikoff

/ Acum 4 zile

Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: 20 de clădiri rezidențiale și ambasada Qatarului avariate la Kiev

/ Acum 5 zile

Elveția: Doliu național după incendiul tragic din Crans-Montana

/ Acum 5 zile

Rusia a lansat 36 de rachete și 242 de drone în atacul din noaptea de joi spre vineri asupra Ucrainei

/ Acum 5 zile

VIDEO // Kievul anunță că cel puțin 4 persone au fost ucise și 24 rănite în urma unui atac rusesc

/ Acum 5 zile

Documentul cu garanțiile de securitate americane pentru Ucraina este „practic pregătit”, anunță Zelenski

/ Acum 5 zile

Zelenski cere accelerarea aderării Ucrainei la UE, la preluarea președinției Uniunii de către Cipru

/ Acum 6 zile

Fermierii francezi protestează cu tractoarele pe lângă Turnul Eiffel

/ Acum 6 zile

Bijuterii de peste un milion de euro, furate în Franța. Un creator american, jefuit din locuința turistică