Europenii doresc să promoveze o "strategie Helsinki-2"
Paris, 13 ian. /MOLDPRES/. Ministrul de Externe al Franței Jean-Yves Le Drian a declarat, miercuri, 12 ianuarie, că europenii doresc să promoveze o "strategie Helsinki II" de destindere pentru securitatea pe continent, contrariul "Ialtei II", bloc contra bloc pe care ruşii încearcă să-l impună, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
Le Drian consideră că "Rusia a propus fundamente care seamănă foarte mult cu o revenire la statu-quo-ul dinainte de 1975, altfel spus un format de tipul 'Ialta II', ceea ce înseamnă de fapt reapariţia blocurilor, a zonelor de influenţă".
Rusia cere SUA şi NATO garanţii de securitate care vizează reconstituirea sferei sale de influenţă în fostul spaţiu ex-sovietic şi a unei zone tampon între Alianţa Nord-Atlantică şi teritoriul său în Europa de Est, cred mai mulți experți occidentali.
Moscova cere în special un angajament din partea NATO să înceteze să se mai extindă spre Est, în particular în Ucraina, şi să-şi reducă prezenţa militară în noile state membre ale Alianţei, de la ţările baltice la România.
"Pentru noi aceasta este inacceptabil", a subliniat şeful diplomaţiei franceze, a cărui ţară exercită de la 1 ianuarie preşedinţia semestrială a UE, la unison cu SUA şi alte state membre ale Alianţei.
Aceasta ar echivala de fapt cu o nouă împărţire a Europei, la fel ca cea înregistrată la conferinţele de la Ialta, apoi la Potsdam în 1945 între SUA şi Uniunea Sovietică, cele două mari puteri câştigătoare în cel de-Al Doilea Război Mondial.
"În faţa unei strategii care doreşte să promoveze o 'Ialta II', noi trebuie să dezvoltăm o strategie care ar dori să promoveze un 'Helsinki II', în logica angajamentelor luate în 1975 de către toţi semnatarii acordurilor de la Helsinki, între care URSS de la acea vreme, prelungite apoi prin Carta de la Paris din 1990", a adăugat Jean-Yves Le Drian.
Carta de la Paris privind securitatea europeană, stabilită pe baza acordurilor de la Helsinki, a validat practic sfârşitul Războiului Rece după reunificarea Germaniei în 1990 şi căderea regimurilor comuniste.
Ţările europene urmează joi şi vineri să-şi formuleze la reuniunea miniştrilor de Externe ai UE de la Brest (vestul Franţei) poziţia lor după intensele discuţii diplomatice din această săptămână între SUA, Rusia, NATO şi Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).
Foto: adevarul.ro
Ucraina şi Rusia vor face un nou schimb de prizonieri
Rusia nu se mai consideră legată de tratatul New START
BTA: Cultivatorii bulgari de fructe și legume participă la un târg comercial la Berlin
A doua rundă de discuții trilaterale între Ucraina, Rusia și SUA a început la Abu Dhabi
Politico: Negocierile de la Abu Dhabi ar putea deschide calea spre încheierea războiului din Ucraina în primăvară
Rușii au atacat mai multe regiuni din Ucraina
Utilizarea masivă a dronelor de către Ucraina pune capăt erei diviziilor de tancuri rusești
Secretarul general al NATO le cere aliaților să caute în stocurile militare noi arme pentru Ucraina, în special sisteme Patriot
Emmanuel Macron susține că reluarea dialogului cu Putin este „în curs de pregătire”
Ucraina a convenit cu partenerii occidentali un plan de punere în aplicare a armistițiului pe mai multe niveluri
Rușii au atacat infrastructura energetică a Ucrainei
Majoritatea ucrainenilor refuză să cedeze Donbasul către Rusia
Zelenski: Rusia se concentrează pe atacuri împotriva rețelei feroviare a Ucrainei
Turcia a înregistrat un an record în turism în 2025, cu aproape 64 de milioane de vizitatori și venituri de peste 65 de miliarde de dolari
MMPS semnalează tentative de fraudă cu date personale sub pretextul verificării compensațiilor
Reformele din energie și planurile investiționale, prezentate experților Fitch în procesul de evaluare a ratingului de țară
Cristina Gherasimov, în vizită de lucru la Tallinn. Discuții despre extinderea UE și parcursul european al Republicii Moldova
Peste 500 de copii refugiați din Ucraina învață gratuit limba română în școli din Moldova
Președinta Maia Sandu va participa la Conferința de Securitate de la München
Atenție, gheață subțire! Salvatorii avertizează asupra riscurilor pe lacuri și râuri
Creștinii ortodocși îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Trei Ierarhi
USMF „Nicolae Testemițanu” își consolidează parteneriatul cu Franța pentru modernizarea studiilor în sănătate publică
Secția de terapie a Spitalului raional Anenii Noi, renovată cu investiții de 5,5 milioane de lei
Trafic fără dificultăți pe drumurile naționale: ceață pe alocuri în nord, centru și sud
Moneda unică europeană își continuă aprecierea
Agenda evenimentelor, joi, 12 februarie
Ministrul Dorin Junghietu: „Există posibilitatea ca în timpul verii să avem excedent de energie electrică din surse regenerabile, pe care o vom putea exporta”
Cer variabil și izolat ceață, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi
Noi reguli de funcționare a școlilor sportive, aprobate de Guvern
Prima cale ferată electrificată cu ecartament european, pe segmentul Chișinău–Ungheni: studiul de fezabilitate va fi finalizat în acest an