ro

 

Externe
16 Martie, 2026 / 23:42
/ 17 Decembrie, 2014

Greenpeace a fost condamnată să plătească despăgubiri după o acţiune la o centrală nucleară în Spania

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Madrid, 17 dec. /MOLDPRES/. Organizaţia Greenpeace şi 16 dintre activiştii ONG-ului au fost condamnaţi marţi de justiţia spaniolă la plata unor despăgubiri în valoare de 20.000 de euro pentru pagube produse în urma pătrunderii în principala centrală nucleară a ţării, dar acuzaţiile grave au fost abandonate, informează Mediafax, preluată de MOLDPRES.

Tribunalul din Valencia l-a exonerat pe fotojurnalistul independent Pedro Armestre, un colaborator al agenţiei France-Presse care i-a însoţit pe activiştii Greenpeace la operaţiunea desfăşurată în 15 februarie 2011.

Aproximativ 30 de activişti ai organizaţiei nonguvernamentale (ONG) pentru apărarea mediului au pătruns atunci în instalaţiile centralei de la Cofrentes, în apropiere de Valencia, în semn de protest faţă de prelungirea permisului de exploatare, după aproape 30 de ani de activitate.

Aproximativ 15 activişti au reuşit să se caţere pe un turn de răcire, de înălţimea unui bloc de 50 de etaje, pe care au scris "Peligro Nuclear" (Pericol nuclear).

Cei 16 activişti au fost acuzaţi de tulburarea ordinii publice şi de rănirea a cinci persoane din serviciile de pază. Pentru aceste acuzaţii, activiştii riscau peste doi ani de închisoare.

Tribunalul a decis pînă la urmă să-i achite de aceste două acuzaţii, din lipsă de probe.

În schimb, fiecare activist a fost condamnat la plata unei amenzi de 1.080 euro, iar Greenpeace la plata unei amenzi de 2.232 euro, pentru pagubele provocate porţii centralei.

"Această decizie arată în mod clar că încercările de a incrimina penal o manifestaţie paşnică au eşuat", a reacţionat directorul Greenpeace Spania Mario Rodriguez, citat într-un comunicat.

"Ei nu vor putea să ne facă să tăcem cu amenzi mari sau ameninţări cu închisoarea", a continuat el.

Hotărîrea poate fi contestată în apel, în termen de zece zile.

Acestea sînt cele mai dure pedepse pe care le riscau activiştii Greenpeace din Spania. În plus, ONG-ul risca o amendă în valoare de 357.000 de euro.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

VIDEO // Președintele Ucrainei, primit cu onoruri militare de șeful statului român, la Palatul Cotroceni

/ Acum 4 zile

Aproximativ 30.000 de militari participă la exerciții NATO desfășurate în Norvegia și Finlanda

/ Acum 4 zile

Lumea se confruntă cu cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu petrol din istorie, susține Agenţia Internaţională pentru Energie

/ Acum 4 zile

UE analizează plafonarea prețului gazelor după creșterea cotațiilor pe bursă

/ Acum 4 zile

Preţul petrolului a depăşit din nou 100 de dolari pe baril

/ Acum 4 zile

Autoritățile turce dau asigurări că vacanțele în Turcia se desfășoară normal, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu

/ Acum 5 zile

ONU cere de urgență „scutiri umanitare” pentru a transporta ajutorul prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Parlamentul României a luat act de două informări ale președintelui Nicușor Dan cu privire la misiuni și operații militare

/ Acum 5 zile

VIDEO // CSAT a discutat dislocarea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane

/ Acum 5 zile

FOTO // Cel puţin şase morţi şi cinci răniţi în vestul Elveţiei, în incendiul unui autocar

/ Acum 5 zile

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va efectua, joi, o vizită oficială în România

/ Acum 6 zile

Washingtonul a propus noi negocieri ruso-ucrainene pentru săptămâna viitoare

/ Acum 6 zile

BTA: Bulgarian Telegraph Agency prezintă publicații în limba engleză la London Book Fair

/ Acum 6 zile

Donald Trump afirmă că este posibil să discute cu Iranul