În Cehia, 10 mii de persoane au protestat împotriva președintelui Zeman
Praga, 30 apr. /MOLDPRES/. În Praga, capitala Cehiei, aproximativ 10.000 de persoane au protestat joi împotriva a ceea ce consideră că este o politică pro-rusă a președintelui Milos Zeman, informează MOLDPRES cu referire la DIGI24.
Protestatarii s-au adunat în piaţa Wenceslas din Praga, susţinând că politica președintelui Zeman împinge Cehia în brațele Rusiei. Participanții la acțiunea de protest au fost disciplinați și au păstrat distanțarea socială.
Președintele ceh Zeman vehiculează „aceleași povești ca și paginile de dezinformare şi propagandă rusești”, a declarat Benjamin Roll, şeful grupului „Un milion de momente pentru democraţie”. Tot el a subliniat că păstrarea în funcţie a președintelui Milos Zeman ar fi un „risc de securitate”.
În acest moment, relațiile dintre Cehia şi Rusia sunt la un nivel foarte scăzut. Săptămâna trecută, Praga a acuzat agenți secreți ruși că se află în spatele unei explozii la un depozit de muniții care a avut loc în 2014, acuzație pe care Moscova o neagă. Disputa a dus la expulzări de diplomați de ambele părți.
foto: stripes.com
Cercetătorii britanici au dezvoltat un gel care repară smalțul dentar
VIDEO // Secretarul general NATO, Mark Rutte, în România: „Ca alianță defensivă, suntem mereu pregătiți să apărăm”
Rusia ar putea relua testele nucleare: ministrul Apărării propune pregătiri pentru un test pe arhipelagul Novaia Zemlea
SUA au testat o rachetă balistică intercontinentală, fără ogivă, dar capabilă să transporte încărcătură nucleară
China elimină unele taxe vamale impuse produselor agricole americane
Democrații câștigă primele alegeri importante din SUA
SUA au relaxat unele sancțiuni impuse Belarusului
Ucraina va primi o finanțare de 1,8 miliarde de euro de la UE
Volodimir Zelenski a vizitat trupele în zona orașului Pokrovsk, printre ruinele căruia se dau lupte grele
Serviciul Vamal a identificat obligații vamale suplimentare de peste 4,3 milioane de lei în urma controalelor efectuate
SUA au acordat Ungariei derogare de la sancţiunile privind petrolul şi gazele ruseşti
Rusia a atacat din nou infrastructurile energetice din Ucraina
Comisara europeană, Marta Kos, va efectua o vizită în Republica Moldova
Polițiștii de frontieră au fost instruiți în depistarea documentelor falsificate
Elevii refugiați și cei reveniți din diasporă vor învăța limba română în baza unui nou curriculum
Republica Moldova, pentru prima dată în Consiliul Executiv al UNESCO. Cristian Jardan: „O mare responsabilitate și oportunitate pentru a ne promova valorile”
METEO // Cer predominant noros și ploi slabe la început de săptămână
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 8 noiembrie
VIDEO // Asasinatul de pe trotinetă: organizatorul crimei, extrădat autorităților turce
Procurori anticorupție, audiați în cadrul procesului de vetting
Planificarea urbană și cea regională, unite prin dialog: eveniment comun ADR Centru – UTM, în ajunul Zilei Mondiale a Urbanismului
Biroul Parlamentului European în Republica Moldova își lansează oficial activitatea
Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu Roberta Metsola: „Vom lucra în continuare cu ambiție și seriozitate — și avem încredere că ritmul va rămâne unul hotărât de ambele părți”
Încep înscrierile pentru Eurovision Moldova 2026. TRM dă start Selecției Naționale
VIDEO // Vicepremierul Eugen Osmochescu, în discuții cu membrii Asociației Businessului European din Moldova. Prioritățile pentru susținerea mediului de afaceri, pe agendă