ro
Externe
06 Decembrie, 2025 / 05:01
/ 03 August, 2022

Kremlinul anunță că este pregătit să negocieze cu Kievul, dar în propriile sale condiţii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 3 aug. /MOLDPRES/. Kremlinul este dispus să negocieze o soluţie 'paşnică' la conflictul din Ucraina, dar în propriile sale condiţii, a declarat miercuri Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus Vladimir Putin, citat de agenţiile de presă EFE şi Interfax, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

'Este adevărat, Rusia este pregătită pentru o soluţie negociată în propriile noastre condiţii', a afirmat Peskov în conferinţa sa de presă zilnică, răspunzând la o întrebare despre vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder la Moscova, în urma căreia politicianul social-democrat a declarat că Rusia doreşte o 'soluţie negociată' la conflictul cu Ucraina.

'Vestea bună este că Kremlinul vrea o soluţie negociată', a declarat Schröder într-un interviu acordat în exclusivitate pentru săptămânalul 'Stern', în care a confirmat şi faptul că a avut o întâlnire cu preşedintele rus, Vladimir Putin, la Moscova săptămâna trecută.

Potrivit lui Peskov, condiţiile Moscovei pentru oprirea acţiunii militare 'sunt bine cunoscute'.

'Aceste condiţii au fost convenite la Istanbul şi de către negociatorii ambelor părţi', a spus purtătorul de cuvânt al Kremlinului, referindu-se la ultima întâlnire dintre reprezentanţii Rusiei şi Ucrainei în metropola turcă în luna martie.

'După aceea, partea ucraineană a respins consensul şi a abandonat calea negocierilor ', a adăugat Peskov, în condiţiile în care Kievul denunţase la acel moment că Moscova doar mimează nişte discuţii, fără niciun fel de armistiţiu şi o delegaţie puţin reprezentativă trimisă pentru a negocia cu partea ucraineană.

Întrebat dacă Schröder, despre care se ştie că este apropiat de preşedintele rus, ar putea media între Rusia şi Ucraina în vederea organizării de noi negocieri, purtătorul de cuvânt al Kremlinului a declarat că politicianul german nu şi-a exprimat o astfel de dorinţă.

Schröder este puternic contestat de Partidul Social-Democrat din Germania (SPD) pentru legăturile sale din trecut şi prezente cu Vladimir Putin, pe care fostul cancelar german le apără şi susţine că relaţiile cu acesta nu trebuie rupte.

La 24 februarie, Rusia a declanşat o invazie pe scară largă în Ucraina, denumind-o drept 'operaţiune militară specială', sub pretextul 'denazificării' şi 'demilitarizării' ţării vecine, a cărei suveranitate şi integritate teritorială avea obligaţia, de altfel, să le garanteze în virtutea Memorandumului de la Budapesta din 1994, prin care Ucraina renunţase la armele nucleare moştenite de la URSS.

La rândul său, secretarul Consiliului pentru Securitatea Naţională şi Apărare de la Kiev, Oleksii Danilov, a declarat recent că armata ucraineană trebuie să obţină mai întâi succesul pe câmpul de luptă înainte ca Kievul şi Moscova să înceapă negocierile pentru a pune capăt războiului, aminteşte în acest context publicaţia ucraineană Focus.

Foto: bridgetomoscow.com

Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Zelenski: Planul de pace propus de SUA a fost revizuit din nou după negocierile americano-ucrainene

/ Acum 3 zile

Suspiciuni de fraudă: Fosta șefă a diplomației UE, Federica Mogherini, a fost reținută

/ Acum 3 zile

Guvernul Bulgariei retrage proiectul de buget pentru 2026 după protestele masive

/ Acum 3 zile

Noi proteste în Bulgaria faţă de bugetul pe 2026. Manifestanţii s-au ciocnit cu poliţia

/ Acum 3 zile

Rusia a început să monteze rachete ghidate aer-aer pe dronele Shahed

/ Acum 3 zile

Volodimir Zelenski afirmă că teritoriul Ucrainei este „cea mai dificilă” problemă pentru încheierea războiului

/ Acum 4 zile

Zelenski cere discuții directe cu Trump pentru soluționarea divergențelor asupra planului de pace american

/ Acum 4 zile

Șefa diplomației UE, Kaja Kallas: „Soluția pentru pace e să punem presiune pe Rusia, nu pe Ucraina”

/ Acum 4 zile

UE are un nou sistem de indicații geografice pentru produsele artizanale și industriale

/ Acum 4 zile

Ucraina anunță linia roșie peste care nu va trece în negocierile de pace

/ Acum 4 zile

UE reafirmă că Rusia nu poate fi absolvită de responsabilitate în eventualele negocieri de pace

/ Acum 4 zile

NATO ia în considerare adoptarea unei atitudini „mai agresive” împotriva războiului hibrid al Rusiei

/ Acum 4 zile

Donald Trump susține că este optimist cu privire la un acord Ucraina-Rusia

/ Acum 5 zile

BTA: Echipa feminină a Bulgariei câștigă titlul mondial la gimnastică estetică de grup la Samokov