
Noi lovituri aeriene ruseşti au provocat pene de curent în mai multe regiuni din Ucraina
Kiev, 22 oct. /MOLDPRES/. Noi lovituri ruseşti au vizat sâmbătă infrastructuri energetice în vestul Ucrainei, a anunţat operatorul Ukrenergo, în timp ce responsabili locali au vorbit despre pene de curent în mai multe regiuni ale ţării, relatează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Forţele ruse "au efectuat un nou atac cu rachete asupra instalaţiilor energetice ale principalelor reţele din regiunile de vest ale Ucrainei", a explicat Ukrenergo pe reţelele sociale.
"Amploarea pagubelor este comparabilă sau ar putea depăşi consecinţele atacului din 10-12 octombrie", a adăugat operatorul.
Restricţii de consum de energie sunt "aplicate" în mai multe regiuni, inclusiv în capitala Kiev şi regiunea sa, a precizat Ukrenergo, promiţând că specialiştii săi "iau toate măsurile pentru a restabili furnizarea de electricitate imediat ce va fi posibil în regiunile în prezent private de electricitate".
În paralel, ucrainenii au redus deja voluntar consumul de electricitate cu 5 până la 20% în medie în unele zile şi în unele regiuni, a declarat pentru AFP într-o declaraţie scrisă şeful Ukrenergo, Volodimir Kudrîţki.
"Suntem recunoscători faţă de persoanele care au redus consumul în locuinţe ca şi faţă de companiile care fac acelaşi lucru", a adăugat el.
Responsabili din întreaga ţară au vorbit anterior despre pene de electricitate care au urmat după noi lovituri ruseşti.
În estul Ucrainei apa şi electricitatea sunt tăiate în anumite zone din regiunea Volînia, potrivit guvernatorului său. Oraşul Hemlnîţki era privat de curent şi autorităţile municipale au făcut apel la locuitori să se pregătească de întreruperea alimentării cu apă.
În regiunea Rivne, aflată tot în vest, guvernatorul Vitali Koval a declarat că atacuri au vizat în această dimineaţă "infrastructura energetică" a regiunii, avariind substaţii de electricitate.
Pene de curent au fost semnalate şi în regiunea Odesa (sud-vest) după "două lovituri cu rachetă asupra infrastructurilor energetice" din regiune, a declarat guvernatorul Maksim Marcenko.
Guvernatorul regiunii Kirovohrad (centru) a cerut la rândul său firmelor locale şi locuitorilor să-şi reducă consumul de electricitate după lovituri asupra unor "importante" infrastructuri energetice.
Foto: telegram
Ucraina a primit mai multe avioane de luptă F-16 suplimentare
Donald Trump anunță că a avut o discuție „foarte bună” cu Volodimir Zelenski
Opoziția turcă cheamă la proteste în întreaga țară după arestarea primarului Istanbulului
Temperaturile record din 2024 accelerează topirea gheții și creșterea nivelurilor mării
Doi astronauți americani au revenit pe Pământ, după ce au fost blocați în cosmos timp de nouă luni
Discuţiile SUA-Rusia privind încetarea focului vor avea loc la 23 martie la Jeddah
Rusia a lansat atacuri aeriene împotriva infrastructurii civile din Ucraina
Donald Trump și Vladimir Putin au convenit asupra începerii negocierilor pentru încetarea conflictului din Ucraina
Ursula von der Leyen: „O nouă ordine internaţională va fi formată în a doua jumătate a acestui deceniu”
Încep pretestările pentru absolvenții de gimnaziu și liceu
La Riad se desfășoară convorbiri ruso-americane în vederea unui posibil armistițiu în Ucraina
În zilele de odihnă, peste 3 400 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Copiii din Orhei și Sângerei vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Serviciul Vamal a colectat săptămâna trecută peste 751 milioane de lei
Euro și dolarul se apreciază
Naționala Moldovei va înfrunta Italia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Tentativă de migrație ilegală dejucată pe Aeroportul Chișinău
O delegație a Adunării Parlamentare a NATO efectuează o vizită la Chișinău
Artista care a căzut în timpul unui spectacol la Arena Chișinău rămâne internată la urgență
Capitala Ucrainei, atacată pentru a treia noapte la rând. O persoană este rănită şi mai multe case au fost avariate
Accident la Arena Chișinău. O tânără artistă a căzut de la înălțime în timpul spectacolului
VIDEO // Un tânăr, reținut de poliție după ce a comis un accident în capitală
Povestea migrației prin ochii scriitoarei Claudia Partole: „Viața unei nopti am scris-o în genunchi”
Cașcavaluri artizanale și ferme cu panouri solare în clusterul zootehnic Cimișlia-Basarabeasca
Traversarea hotarului de stat fără impedimente. Recomandările Poliției de Frontieră