O companie de transport aeriană americană va concedia sute de angajaţi întrucât nu s-au vaccinat
Washington, 14 oct. /MOLDPRES/. Compania americană United Airlines a anunţat că va concedia 232 de angajaţi care au decis să nu se vaccineze împotriva COVID-19, informează MOLDPRES cu referire la G4media.
Astfel, United Airlines devine prima mare companie de transport aerian care face obligatorie vaccinarea anti-COVID-19 pentru angajaţii săi, după ordinul executiv dat de preşedintele SUA Joe Biden privind vaccinarea personalului angajat în firmele contractoare de la nivel federal.
”Aş fi vrut să avem vaccinaţi 100% din angajaţi, dar dintre cei 67.000 de salariaţi ai noştri din SUA există 232 care nu s-au vaccinat şi ei vor începe procedura de terminare a contractului”, a declarat preşedintele-director executiv al United Airlines, Steve Kirby.
În prezent, 99,7% dintre angajaţii United Airlines sunt vaccinaţi complet împotriva COVID-19.
Exemplul companiei privind vaccinarea personalului său, l-au preluat și alte companii aeriene, precum Hawaiian Airlines şi Frontier Airlines. Multe companii aeriene susţin vaccinarea angajaţilor lor, dar fără a introduce obligativitatea acesteia.
Deocamdată, Delta Airlines rămâne cea mai mare companie aeriană americană care nu a impus obligativitatea vaccinării complete a salariaţilor săi, însă şi în cazul său 90% din angajaţi se vaccinaseră până miercuri, 13 octombrie.
Foto: ft.com
Președintele rus anunţă un scurt armistiţiu în războiul din Ucraina, pe timpul Paştelui ortodox
Prețurile la petrol au crescut, după ce Iranul a acuzat SUA că au încălcat armistițiul
Donald Trump ia în calcul să sancționeze unele state membre ale NATO
BTA: Aproape 6,8 milioane de euro, alocate pentru organizarea votului în străinătate la alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria
Iranul întrerupe tranzitul petrolierelor prin Strâmtoarea Ormuz după atacul Israelului asupra Libanului
Donald Trump sugerează un mecanism comun SUA-Iran pentru controlul Strâmtorii Ormuz
Iranul a atacat Kuweitul și EAU după ce o rafinărie iraniană a fost lovită în pofida armistițiului
Autoritățile americane au descoperit o campanie de spionaj desfășurată de GRU la nivel global
Italia permite concediu medical pentru îngrijirea animalelor de companie
Lideri din întreaga lume salută acordul de încetare temporară a focului între SUA și Iran
SUA şi Iranul au convenit asupra unui armistițiu de două săptămâni. Preţurile la petrol au scăzut puternic
Trump amenință Iranul: „O întreagă civilizație va pieri în această seară, fără să mai poată fi readusă la viaţă vreodată”
Schimb de focuri lângă consulatul israelian din Istanbul: trei persoane au fost ucise
Atac cu dronă asupra unui microbuz în Nikopol: trei morți și 12 răniți
Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”
VIDEO // Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, continuă experimentul fără cash: „Provocarea va dura tot mandatul”
Igor Grosu, la plecarea maestrului Gheorghe Urschi: „Și-a iubit cu multă patimă pământul și neamul”
Circa 2500 de șoferi au fost documentați pentru încălcări comise în traficul rutier
„A lăsat în urmă o tăcere grea și un gol imens”: omagiul ministrului Cristian Jardan pentru „Regele umorului”
Peste 280 de persoane au ajuns la Institutul de Urgență în weekend
In memoriam Gheorghe Urschi (1948–2026) // Republica Moldova își ia rămas-bun de la „Regele umorului”, care „a marcat generații prin inteligența, finețea și autenticitatea umorului său”
Premierul Alexandru Munteanu, despre moștenirea lui Urschi: „A transformat umorul într-o formă de adevăr”
Maia Sandu a decretat zi de doliu național în ziua funerariilor lui Gheorghe Urschi: „Republica Moldova a pierdut astăzi un mare artist”
Mai multe rute de autobuz din Chișinău își schimbă orarul în vacanța de Paști
Regele umorului din R. Moldova s-a stins din viață la 78 de ani
Șapte bebeluși s-au născut în Noaptea Învierii la maternitatea „Gheorghe Paladi” din capitală
Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Trafic intens la frontieră: peste 38 000 de traversări în 24 de ore