ro

 

Externe
15 Iulie, 2026 / 00:31
/ 04 Septembrie, 2020

Peste 100 de eurodeputaţi cer sancţiuni contra Rusiei în cazul Navalnîi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Bruxelles, 4 sep. /MOLDPRES/. Peste 100 de membri ai Parlamentului European solicită sancţiuni împotriva celor responsabili de atacurile contra reprezentanţilor opoziţiei şi jurnaliştilor în Rusia, după otrăvirea politicianului Aleksei Navalnîi, transmite vineri dpa, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Într-o scrisoare deschisă adresată şefului diplomaţiei Uniunii Europene, Josep Borrell, eurodeputaţi din mai multe grupuri politice cer o ''anchetă integrală şi transparentă'' asupra cazului Navalnîi.

''Totuşi, rămânem extrem de sceptici că autorităţile ruse doresc să ancheteze contextul real al acestei infracţiuni'', susţin semnatarii scrisorii, amintind de cazurile Ana Politkovskaia şi Serghei Skripal.

În prezent, Aleksei Navalnîi se află în comă la un spital din Berlin. Autorităţile germane afirmă că testele toxicologice au dovedit că Navalnîi a fost otrăvit cu agentul Noviciok, dezvoltat de armata fostei Uniuni Sovietice. Kremlinul a negat că are vreo implicare în acest caz.

Borrell a subliniat joi seara posibilitatea de a lua măsuri suplimentare ca răspuns la otrăvirea lui Aleksei Navalnîi. El a ameninţat deschis Rusia cu adoptarea unor sancţiuni, insistând că folosirea armelor chimice este ''complet inacceptabilă în orice circumstanţe''.

''Uniunea Europeană cere un răspuns internaţional comun şi îşi rezervă dreptul de a trece la acţiuni corespunzătoare, printre care măsuri restrictive'', a spus şeful diplomaţiei europene.

Într-o reuniune la nivel de ambasadori, Consiliul Nord-Atlantic dezbate vineri acest dosar, dar măsurile concrete sunt limitate.

Pe de altă parte, Comitetul de anchetă din Rusia i-a solicitat uneia dintre filialele sale din Siberia să investigheze posibilitatea ca cineva să fi încercat să îl asasineze pe Aleksei Navalnîi, a relatat vineri agenţia de presă rusă RIA.

Germania a afirmat că Aleksei Navalnîi a fost otrăvit cu agentul toxic Noviciok şi a cerut pedepsirea autorilor. Până în prezent, Rusia nu a lansat o anchetă penală, susţinând că până în prezent nu există dovezi ale unei infracţiuni. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Statele NATO îşi reafirmă, în Declaraţia de la Ankara, angajamentul „de nezdruncinat” faţă de Articolul 5

/ Acum 6 zile

BTA: Plovdiv lansează „Phillgood Month 2026”, o lună dedicată muzicii, artei și culturii urbane

/ Acum 6 zile

NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare

/ Acum 6 zile

Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran

/ Acum 6 zile

Ucraina a lovit nouă petroliere ale „flotei din umbră” ruse în Marea Azov

/ Acum 6 zile

Premierul bulgar avertizează despre o posibilă escaladare nucleară rusă în Ucraina

/ Acum 6 zile

Armata americană a lovit peste 80 de ținte în Iran

/ Acum 7 zile

Donald Trump, la Summitul NATO de la Ankara: „Putin și Zelenski vor un acord pentru încheierea războiului în Ucraina, care e posibil în curând”

/ Acum 7 zile

BTA: Nivelul scăzut al Dunării afectează navigația pe sectorul bulgăresc al fluviului

/ Acum 7 zile

Instanța de apel din Franța a confirmat condamnarea lui Marine Le Pen. Lidera RN poate candida la alegerile prezidențiale din 2027

/ Acum 7 zile

Zelenski: Ucraina doboară peste 90% dintre dronele Shahed și poate deveni un pilon al apărării NATO

/ 06 Iulie, 2026

Nepotul lui Raul Castro spune că este dispus să negocieze cu Donald Trump

/ 06 Iulie, 2026

Sonda chineză Tianwen-2 ajunge la un asteroid, după o călătorie de un miliard de kilometri

 


 
/ Acum 7 ore

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 7 ore

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 7 ore

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 7 ore

VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”

/ Acum 7 ore

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 7 ore

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 8 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 8 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 8 ore

VIDEO // Ce este „Clusterul 6” în negocierile cu UE și cum va proteja Republica Moldova de amenințările externe, aducând noi oportunități comerciale

/ Acum 8 ore

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

Vezi mai multe