Peste 200 milioane de doze de vaccinuri împotriva COVID-19 au fost administrate până acum în statele UE
Paris, 18 mai. /MOLDPRES/. Mai mult de 200 milioane de doze de vaccinuri împotriva COVID-19 au fost administrate în statele Uniunii Europene, unde aproape 53 milioane de persoane sunt deja vaccinate integral, conform unui calcul realizat de AFP din surse oficiale disponibile până marţi, transmite AGERPRES, preluat de MOLDPRES.
În cele 27 de state membre au fost administrate cel puţin 200,11 milioane de doze unui număr de 148 milioane de persoane, reprezentând 33,2% din populaţia UE.
Dintre acestea, cel puţin 52,90 milioane au fost vaccinate complet (cu cele două doze necesare în cazurilor vaccinurilor de la Pfizer, Moderna sau AstraZeneca, sau cu vaccinul în doză unică de la Johnson & Johnson), adică 11,8% dintre locuitori.
Malta se remarcă în acest cadru, având 32,5% din populaţie vaccinată integral, iar 64% cu cel puţin o doză.
La polul opus, Bulgaria pare să bată pasul pe loc: doar 10,2% dintre locuitori au primit o primă doză de vaccin şi 6% sunt complet vaccinaţi.
În Franţa au fost administrate 29,63 milioane de doze unui număr de 20,66 milioane de locuitori, însemnând 30,6% din populaţie. De schema completă de vaccinare au beneficiat 9,13 milioane de francezi, adică 13,5% din total.
În Germania, 36,8% dintre locuitori au primit cel puţin o doză, în vreme ce 11,1% sunt complet vaccinaţi.
Pentru comparaţie, peste 47,7% dintre locuitorii Statelor Unite au primit cel puţin o doză de vaccin, iar 37,4% sunt complet vaccinaţi. În Marea Britanie, aproximativ 54% din populaţie a fost vaccinată cu prima doză, la aproape 30% din populaţie vaccinată cu schema completă.
Uniunea Europeană, centru crucial al producţiei mondiale de vaccinuri, a exportat aproape tot atâtea doze de vaccin anti-COVID-19 fabricate pe teritoriul său câte a păstrat pentru ea.
Bruxellesul a instituit la sfârşitul lui ianuarie un mecanism de autorizare a exporturilor de vaccinuri împotriva COVID-19, pentru a controla livrările spre ţările unde situaţia sanitară era considerată mai bună şi exporturile producătorului AstraZeneca, acuzat că nu a onorat comenzile către UE, în beneficiul altor state, în special Marea Britanie.
De la începutul lunii februarie şi până la data de 11 mai, UE a aprobat 941 de cereri de export, pentru un total de 204 milioane de doze având ca destinaţie 45 de ţări şi teritorii (printre care Hong Kong, Chile, Canada, Israel, Turcia ş.a.), conform datelor Comisiei Europene.
Uniunea Europeană a livrat şi în Statele Unite, ele însele mari producătoare de vaccinuri, dar care nu exportă practic deloc, ceea ce a făcut Bruxellesul să lanseze apeluri la mai multă 'reciprocitate'.
Până în prezent, UE a respins o singură cerere de export, de vaccinuri de la AstraZeneca spre Australia.
foto: travelweekly.com
BTA: Arheologii au descoperit noi fragmente ale unei statui din marmură în anticul oraș Heraclea Sintica
PNL a luat decizia să nu susțină învestirea Guvernului Tomac
Premierul Italiei cere UE un negociator pentru Ucraina și critică summiturile „nereprezentative”
Benzinăriile din Crimeea au rămas fără combustibili după atacurile ucrainene
Trump anunță reluarea bombardamentelor împotriva Iranului
AIEA cere Iranului să raporteze stocurile de uraniu
O structură geologică uriașă, în formă de evantai, descoperită sub calota glaciară din estul Antarcticii
Nicușor Dan: Este important ca NATO să își întărească prezența și capabilitățile în România după incidentele cu drone
Una dintre cele mai mari companii auto din Europa va produce drone
Cinci state ale UE propun limitarea temporară a unor drepturi de vot pentru noii membri
Ucraina a lovit cu rachete de croazieră industria militară rusă
Şefii de guverne din opt ţări nordice şi baltice susţin aderarea Ucrainei la UE şi NATO
Armata SUA a lansat atacuri împotriva Iranului
Liderii nordici și baltici și-au exprimat susținerea pentru „marșul ireversibil” al Ucrainei spre NATO și aderarea sa cât mai rapidă la UE
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei
Tinerii pot obține granturi pentru a implementa proiecte cu impact în comunitățile lor
Absolvenții USMF „Nicolae Testemițanu” au depus Jurământul Medicului și Farmacistului
GALERIE FOTO // Bazinul de înot al USM, redeschis după renovare capitală
FOTO // Mănăstirea Dobrușa din Șoldănești va avea un drum modern de acces și o parcare nouă pentru vizitatori
R. Moldova a participat la dezbaterile UE privind Scutul European pentru Democrație. Cristina Gherasimov: „Construim o societate mai rezilientă și mai sigură”
Vicepremierul Mihai Popșoi, în dialog cu noua șefă a Misiunii de Parteneriat a UE în R. Moldova, Kirsten Joppe. Consolidarea capacităților de gestionare a crizelor, pe agendă
Un tânăr din capitală a fost condamnat la 16 ani de închisoare după ce și-a omorât mama
Experți internaționali discută la Chișinău despre riscurile din finanțarea politică. Igor Grosu: „În Parlament vom veni cu un pachet de consolidare a legislației electorale”
Expert auto, reținut de CNA pentru un prejudiciu de peste 600 000 de lei
VIDEO // Captură de 4 kg de droguri. Doi tineri, reținuți de oamenii legii
Două judecătoare au fost propuse de CSM pentru numire la Curtea Supremă de Justiție
Cristina Gherasimov după deschiderea oficială a primului cluster de negocieri cu UE: „Urmează și mai multă muncă, dar suntem determinați să menținem ritmul, să livrăm rezultate și să realizăm obiectivul național: Moldova să devină stat membru al UE”
CNAM a transferat peste un miliard de lei pentru serviciile medicale oferite populației în iunie
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
FOTO // Peste 40 de pompieri cu 13 unități de tehnică specializată au intervenit noaptea trecută la un incendiu în capitală