Petro Poroșenko: Nu va exista o federalizare a Ucrainei
Kiev, 27 nov. /MOLDPRES/. O federalizare a Ucrainei nu va exista, a declarat joi președintele ucrainean Petro Poroșenko, în timpul unui discurs susținut în cadrul Radei Supreme cu privire la situația politică internă și externă, informează agenția de presă Unian, citată de AGERPRES şi MOLDPRES.
"În prezent, 100% dintre ucraineni se pronunță pentru un stat unitar. Majoritatea constituțională vede statul ucrainean ca fiind unitar. Nu va exista niciun fel de federalizare", a declarat Poroșenko.
Președintele Ucrainei și-a exprimat convingerea că a procedat corect cînd a dizolvat fostul parlament. "Primele alegeri corecte din istoria noastră au înnoit componența Radei Supreme în proporție de 50%", a mai spus liderul ucrainean.
Președintele în exercițiu al Consiliului European, Herman Van Rompuy, nu a exclus miercuri o variantă de soluționare a crizei din Ucraina care să presupună federalizarea acestei țări. "Este nevoie de o soluție complexă pentru Ucraina, ca acest stat să fie unul descentralizat", a spus Rompuy.
Soluția federalizării Ucrainei este promovată de mai multă vreme de Rusia. "Ucraina este o mare țară europeană, cu o cultură europeană, însă această țară are viitor doar dacă acceptă ideea federalizării", afirma însuși președintele rus Vladimir Putin, transmite MOLDPRES, cu referire la AGERPRES.
Prețurile de referință la gaze în Europa au trecut de 54 de euro pentru un Megawatt-oră
Beijingul face presiuni asupra Iranului pentru a menține Strâmtoarea Ormuz deschisă
Israelul anunță lansarea unei operațiuni terestre în Liban pentru ocuparea unor „zone strategice”
Bulgaria marchează Ziua Națională
Iranul continuă atacurile asupra aliaţilor SUA din Golf
Un tren a fost lovit de o dronă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk. Sunt morți și răniți
Trei avioane militare americane, doborâte din eroare de apărarea antiaeriană a Kuweitului
Kremlin: Țările din grupul BRICS nu vor ajuta Iranul în conflictul său cu SUA și Israel
Bloomberg: Prețurile gazelor în Europa ar putea crește cu până la 130% în cazul blocării strâmtorii Ormuz
Preţul petrolului a trecut de 80 de dolari per baril, după izbucnirea războiului în Orientul Mijlociu
Șeful Consiliului Suprem de Securitate al Iranului respinge orice negocieri cu SUA
Donald Trump vorbește despre un război de „patru săptămâni” în Iran
BTA: Bulgarii sărbătoresc primăvara printr-o tradiție veche de secole - Martenitsa
Iranul confirmă moartea ayatollahului Ali Khamenei. Conducerea interimară, preluată de un triumvirat
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu președintele Republicii Azerbaidjan, Ilham Aliyev. Cooperarea economică și energetică, pe agenda discuțiilor
UPDATE // Traficul transfrontalier intens la punctul de trecere Sculeni a fost fluidizat
Peste 90% dintre produsele alimentare analizate în 2025 sunt conforme. ANSA a publicat raportul privind reziduurile de pesticide
CNAM: Peste 14 mii de persoane au beneficiat de operații de cataractă anul trecut
DOC // Modificările la Codul Educației, publicate în Monitorul Oficial: consolidarea rețelei școlare și sprijin pentru tinerii profesori
Celula de Criză a MAE: Zborurile din aeroporturile Dubai, Abu Dhabi și Sharjah sunt operate în regim limitat, prin coridoare aeriene sigure
Trafic în creștere la Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău: peste 360 mii de pasageri în februarie 2026
Republica Moldova marchează un an de la aderarea la SEPA: comisioane mai mici și economii de milioane de euro
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, vineri, 6 martie: Recitaluri, concerte și spectacole în mai multe localități din țară
Tentative de corupere la posturile Sculeni și Leușeni. Cazurile au fost denunțate de polițiștii de frontieră
Legume moldovenești pe tot parcursul anului: cooperarea cu Țările de Jos vizează independența alimentară a Republicii Moldova
Șefa statului Maia Sandu: „Nu putem opri reforma justiției pentru că nu avem 61 de voturi”
Primul monument dedicat eroilor moldoveni, căzuți în toate războaiele, inaugurat în Ungaria
Ministerul Agriculturii avertizează petroliștii asupra speculei cu motorină în pragul lucrărilor de primăvară: „Cerem responsabilitate și corectitudine în raport cu fermierii”
UE va analiza opțiuni pe termen scurt pentru reducerea prețurilor la energie
Israelul anunță o nouă fază în războiul împotriva Iranului