
Preşedintele Joe Biden a efectuat o vizită-surpriză la Kiev
Kiev, 20 feb. /MOLDPRES/. Preşedintele american Joe Biden a efectuat luni o vizită-surpriză în capitala Ucrainei, Kiev, într-o demonstraţie majoră de sprijin cu câteva zile înaintea marcării unui an de la declanşarea invaziei ruse în Ucraina, la 24 februarie 2022, context în care Moscova desfăşoară un atac masiv pe frontul din estul Ucrainei, transmit agenţiile de presă, citate de Agerpres și MOLDPRES.
EFE menţionează că aceasta este prima vizită a preşedintelui american de la declanşarea invaziei ruse.
Biden s-a întâlnit la Kiev cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski. Cei doi lideri s-au văzut ultima dată la 21 decembrie, în timpul unei deplasări istorice a preşedintelui ucrainean la Washington, în cadrul primei sale vizite în străinătate după izbucnirea războiului.
Biden a anunţat cu prilejul vizitei sale la Kiev un ajutor suplimentar în valoare de 500 de milioane de dolari şi a transmis că în această săptămână va anunţa noi sancţiuni împotriva Rusiei.
Preşedintele american a promis noi arme Ucrainei, asigurând totodată această ţară de sprijinul 'neclintit ' al SUA în faţa invaziei ruse.
'Voi anunţa livrarea altor echipamente esenţiale, în special muniţie de artilerie, sisteme antiblindaj şi radare de supraveghere aeriană', a afirmat Joe Biden, potrivit unui comunicat al Casei Albe, citat de AFP.
La rândul său, Zelenski a declarat că a discutat cu Biden despre armament cu rază lungă de acţiune.
Vizita lui Biden nu a fost anunţată din raţiuni de securitate. Detaliile referitoare la programul şi la modul în care Biden a ajuns la Kiev rămân neclare, scrie dpa.
Sirenele de raid aerian au răsunat în capitala ucraineană, în timp ce Biden s-a deplasat în centrul Kievulului, însoţit de Volodimir Zelenski, dar nu au fost raportate rachete ruseşti sau lovituri aeriene.
Media ucrainene au difuzat imagini cu cei doi lideri mergând în zona Catedralei Sfântul Mihail din centrul Kievului, în timpul unei deplasări spre un zid comemorativ în onoarea soldaţilor ucraineni ucişi în războiul împotriva Rusiei.
Biden a sosit în capitala ucraineană cu o zi înainte ca preşedintele rus Vladimir Putin să susţină un discurs important, în care se aşteaptă să stabilească obiectivele Rusiei pentru al doilea an al invaziei pe care a lansat-o la 24 februarie trecut.
De altfel, agenţia de presă ucraineană UNIAN nu a ratat ocazia de a face o paralelă între Biden, care a avut curajul să se deplaseze într-o zonă de conflict, şi preşedintele rus Vladimir Putin, despre care presa internaţională a scris că, temându-se pentru propria securitate, stă mai mult într-un buncăr de la începutul conflictului.
Marcarea unui an de la declanşarea invaziei ruse în Ucraina a căpătat o semnificaţie mai mult decât simbolică, devenind ceea ce Occidentul consideră drept o motivaţie pentru faza cea mai sângeroasă a războiului, în timp ce Moscova aruncă mii de recruţi şi mercenari într-o ofensivă de iarnă.
Rusia a obţinut doar câştiguri nesemnificative până acum în asalturile din tranşeele îngheţate de pe frontul de est în ultimele săptămâni. Kievul şi Occidentul consideră aceste atacuri drept o tentativă de a-i oferi lui Putin victorii la un an după ce a lansat cel mai mare război din Europa de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat luni vizita-surpriză a omologului său american la Kiev, calificând-o drept un 'semn extrem de important de sprijin', cu câteva zile înainte de împlinirea unui an de la declanşarea invaziei ruse.
'Joseph Biden, bine aţi venit la Kiev! Vizita dumneavoastră este un semn extrem de important de susţinere pentru toţi ucrainenii', a declarat Zelenski pe Twitter.
Vizita lui Joe Biden la Kiev a coincis cu ceremoniile de marcare a mişcării de contestare EuroMaidan, o serie de proteste antiguvernamentale care au avut loc între 2013 şi 2014 şi care l-au înlăturat pe preşedintele prorus Viktor Ianukovici.
Mai mult de 100 de protestatari au fost ucişi în timpul acestor proteste, mulţi dintre ei într-o singură zi, la 20 februarie 2014, şi sunt cunoscuţi în Ucraina sub numele de Suta cerească.
Israelul amenință Hamas cu anexarea enclavei palestiniene dacă nu sunt eliberați toți ostaticii
ONU condamnă suferința copiilor ucraineni căzuți în mâinile Rusiei
Rușii și-ar fi aruncat singuri în aer stația de pompare a gazelor din Sudja, pentru a opri armistițiul, acuză Kievul
Ucraina // Odesa, atacată cu un val de drone joi noapte: explozii și întreruperi de energie electrică
Summitul UE: Toți liderii europeni, cu excepția lui Orban, reafirmă sprijinul pentru Ucraina
UE acordă Ucrainei un ajutor financiar suplimentar de un miliard de euro
11 candidaţi s-au înscris în cursa electorală pentru funcţia de preşedinte al României
Ucraina a primit mai multe avioane de luptă F-16 suplimentare
Donald Trump anunță că a avut o discuție „foarte bună” cu Volodimir Zelenski
Speakerul Igor Grosu s-a întâlnit cu președintele interimar al Senatului României, Mircea Abrudean
Judecători cercetați de CNA au fost suspendați din funcție
Trei cadavre depistate de poliție în nordul țării
Implementarea legii care vizează egalitatea salarială în vizorul Parlamentului
GALERIE FOTO // 30 de clădiri publice, universități și spitale raionale vor fi reabilitate termic cu sprijinul Guvernelor Germaniei şi Franţei
Aleksandr Lukașenko a fost învestit pentru al șaptelea mandat de președinte al Belarusului
Agenda de cooperare Republica Moldova – NATO discutată la Chișinău
Prim-ministrul Dorin Recean și procesatorii de carne – discuție despre situația din sector
30 de clădiri publice, universități și spitale raionale vor fi reabilitate termic cu sprijinul Guvernelor Germaniei şi Franţei
Criza pestei porcine africane: Guvernul caută soluții pentru protejarea producției locale
Fermierii din sudul ţării, invitaţi la Comrat să învețe cum să-și organizeze eficient activitatea în fermă
MAE a venit cu o reacție în urma incidentului de securitate din Gaza
Evghenia Guțul și o secretară de la Partid Politic „Șor” vor ajunge pe banca acuzaților
UE va introduce până la sfârșitul anului 2030 permisul de conducere auto digital
Republica Moldova consolidează relațiile cu Forumul Internațional de Transport
196 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută