Raidurile aeriene ruse din Siria sînt "un lucru bun", potrivit Carlei Del Ponte
Geneva, 9 feb. /MOLDPRES/.Fostul procuror specializat în anchetarea crimelor de război, Carla Del Ponte, care în prezent anchetează pentru ONU conflictul din Siria, a salutat luni raidurile aeriene ruse împotriva "grupărilor teroriste" din această țară, informează marți AFP, citată de AGERPRES şi MOLDPRES.
"În ansamblu, cred că intervenția Rusiei este un lucru bun, pentru că în sfîrșit cineva atacă aceste grupări teroriste, Daesh (acronimul arab al organizației Stat Islamic), Frontul al-Nosra și altele asemănătoare", a declarat, pentru televiziunea publică elvețiană RTS, Carla Del Ponte, care a fost procurorul-șef al Tribunalului Penal Internațional pentru Fosta Iugoslavie (TPI) de la Haga.
Cu toate acestea, Del Ponte, care face parte din comisia de anchetă a ONU pe marginea crizei din Siria, a adăugat: "Aparent, din ceea ce se cunoaște, ei (rușii) nu prea fac distincție între teroriști și alții, iar din acest punct de vedere lucrurile nu mai stau atît de bine".
Comentariile Carlei Del Ponte intervin în condițiile în care Rusia este acuzată de numeroase state occidentale că este cel puțin în parte responsabilă pentru eșecul discuțiilor ce trebuiau să înceapă săptămîna trecută și menite să pună capăt celor cinci ani de război din Siria.
Moscova a lansat anul trecut, la solicitarea președintelui Bashar al-Assad, o campanie de bombardamente care ar viza, potrivit Rusiei, organizația Stat Islamic și alte grupări islamiste. Însă Occidentul acuză Moscova că vizează grupări mai moderate ale opoziției siriene, ucigînd civili, acuzații pe care Rusia le califică drept "absurde".
Carla Del Ponte, care înainte de a se ocupa de fosta Iugoslavie a anchetat asupra crimelor comise în Rwanda, a estimat că președintele Al-Assad ar trebui să participe la discuțiile de pace.
/Editor M.Cucu/
VIDEO // CSAT a discutat dislocarea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane
FOTO // Cel puţin şase morţi şi cinci răniţi în vestul Elveţiei, în incendiul unui autocar
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va efectua, joi, o vizită oficială în România
Washingtonul a propus noi negocieri ruso-ucrainene pentru săptămâna viitoare
BTA: Bulgarian Telegraph Agency prezintă publicații în limba engleză la London Book Fair
Donald Trump afirmă că este posibil să discute cu Iranul
Parlamentul Ungariei a adoptat o moțiune de respingere a aderării Ucrainei la UE
Ucrainenii anunță că au recuperat aproape întreaga regiune Dnipropetrovsk
Polonia intenționează să construiască primul scut anti-dronă din Uniunea Europeană
Reuters: Strategia Iranului ar fi de a epuiza SUA și Israelul într-un război de uzură
FOTO // Turcia promovează rutele creștine ca destinație pentru minivacanța de Paște
Donald Trump și Vladimir Putin au discutat telefonic despre războaiele din Iran și Ucraina
Uniunea Europeană pregătește un nou fond de investiții pentru tranziția energetică, estimat la sute de miliarde de euro anual
Ministrul de Externe al Chinei, Wang Yi: „Relațiile cu Europa își recapătă dinamica”
Trafic intens la Sculeni: autoritățile recomandă rute alternative
„Media pentru Mediu”, ghid pentru jurnaliștii care abordează teme de mediu, lansat la EcoContact
Investiție de aproape 22 de milioane de lei pentru modernizarea accesului către Zona Economică Liberă „Ungheni-Business”
O dronă de tip Shahed a survolat localitatea Troițcoe din raionul Cimișlia. MAE: „Asemenea incidente constituie încălcarea suveranității și integrității”
Ministerul Mediului anunță că alimentarea cu apă va fi sistată temporar în mai multe raioane din nordul țării
FOTO, VIDEO // Start pentru campania de împădurire „Primăvara 2026” la Sculeni: autoritățile din Moldova și România plantează un „pod verde” peste Prut
România suplimentează sprijinul pentru gestionarea poluării fluviului Nistru: 4.000 kg de material absorbant și 800 m baraj au ajuns în Republica Moldova
MEC: 134 de elevi concurează la Olimpiada Republicană la Chimie
AND: Plombări și reparații pe 13 drumuri naționale și regionale ale țării
Secretariatul Parlamentului a prezentat bilanțul activității pentru anul 2025
Călători, atenție! Trafic intens la Sculeni: timpi de așteptare mari pentru ieșirea din Moldova
O dronă de tip Shahed a survolat spațiul Republicii Moldova
Trafic blocat pe bulevardul Dacia în weekend din cauza lucrărilor de asfaltare: troleibuze și autobuze redirecționate
Ucraina//Cel puțin patru morți într-un atac rusesc „masiv” asupra regiunii Kiev
VIDEO// Acte false cu însemnele Moldovei, României și Italiei: o schemă ilegală, destructurată de Poliția de Frontieră
Criza de poluare de pe Nistru: România a trimis 600 kg de absorbant și 30 de capcane petroliere