ro

 

Externe
18 Mai, 2026 / 01:06
/ 29 Martie, 2021

Secretarul general al ONU critică ''stocarea'' de vaccinuri de către țările dezvoltate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

New York, 29 mar. /MOLDPRES/. Secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), Antonio Guterres, a criticat "stocarea" excesivă de vaccinuri împotriva COVID-19 de către ţările dezvoltate şi le-a îndemnat să le împartă cu restul lumii, singurul mijloc, potrivit lui, de a pune capăt pandemiei, informează luni AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

"Consider foarte îngrijorător acest sistem foarte injust de distribuire de vaccinuri în lume", a subliniat Guterres într-un interviu difuzat duminică de postul canadian CBC. "Este în interesul tuturor să se asigure cât mai repede posibil şi în mod echitabil că toată lumea va fi vaccinată şi că vaccinurile sunt considerate un bun public mondial", a pledat el.

Secretarul general al ONU le-a reproşat ţărilor bogate că "stochează" vaccinurile, dincolo de nevoile populaţiei. "Îndemnăm ţările dezvoltate să împartă o parte dintre vaccinurile pe care le-au cumpărat", a declarat el, subliniind că "în numeroase cazuri, acestea au cumpărat mai mult decât au ele nevoie".

Secretarul general al ONU a deplâns faptul că sistemul internaţional COVAX de ajutorare a ţărilor defavorizate este "în dificultate", pentru că există "multă stocare de vaccinuri", "limitări de exporturi", iar COVAX duce lipsă de fonduri.

Potrivit lui Guterres, ieşirea din pandemie depinde de "posibilitatea de a vaccina cât mai repede posibil populaţia mondială". El a pledat în favoarea unui "mecanism impulsionat de G20 menit să pună în aplicare un plan de vaccinare mondială".

Întrebat cu privire la eventuala adoptare de paşapoarte de vaccinare, Guterres s-a arătat foarte circumspect, estimând că, înainte de orice decizie, ar trebui să existe "o discuţie serioasă pentru garantarea echităţii" acestei măsuri şi pentru a se asigura că există "o cooperare mondială eficace asupra modului de acţionare".

"Cel mai rău ar fi ca unele ţări să aibă (paşaport de vaccinare), iar altele nu. Ar fi devastator dacă asta ar însemna că oamenii ar avea posibilitatea de a se deplasa în lumea dezvoltată, dar nu în lumea în dezvoltare", a avertizat el.

foto: eco-business.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Armenia va găzdui concursul internațional de vinuri Concours Mondial de Bruxelles

/ Acum 4 zile

Atac masiv cu drone asupra vestului Ucrainei. Mai multe regiuni au fost lovite, iar victime au fost raportate în mai multe orașe

/ Acum 4 zile

După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat

/ Acum 5 zile

VIDEO // Oficiali și experți în securitate s-au reunit la București la „Black Sea and Balkans Security Forum”

/ Acum 5 zile

Rusia a reluat atacurile asupra Ucrainei după expirarea armistițiului de trei zile

/ Acum 6 zile

BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța

/ Acum 6 zile

Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia

/ Acum 6 zile

Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei

/ Acum 6 zile

Portugalia înăsprește regulile pentru obținerea cetățeniei. Perioada minimă de rezidență a fost majorată

/ Acum 6 zile

The Economist: Ucraina recâștigă inițiativa pe front, iar Rusia pierde teren pentru prima dată în aproape doi ani

/ Acum 6 zile

Prețul petrolului crește din nou, după ce Trump a calificat oferta de pace a Iranului drept „total inacceptabilă”

/ Acum 6 zile

Donald Trump va efectua o vizită de stat în China. Discuții despre Iran și diferendele comerciale, pe agendă

/ Acum 7 zile

Nava de croazieră MV Hondius, afectată de un focar de hantavirus, a ancorat în largul portului Granadilla din Tenerife: începe evacuarea pasagerilor

/ Acum 7 zile

UE este pregătită să înceapă convorbiri despre o pace justă și durabilă în Ucraina

 


 
/ Acum 15 ore

FOTO // Parcul din Călărași, modernizat printr-un proiect de peste 17 milioane de lei

/ Acum 16 ore

Târg al locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Șefa ANOFM, Raisa Dogaru: „O platformă importantă de dialog între angajatori și angajați”

/ Acum 17 ore

Cetățenii sunt așteptați la urne pentru a participa la alegerile locale noi și la referendumurile locale

/ Acum 23 ore

VIDEO // Bulgaria a câștigat Eurovision 2026: DARA a triumfat cu „Bangaranga”. Satoshi a urcat pe locul opt

/ Acum 1 zi

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”

/ Acum 1 zi

FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament

/ Acum 1 zi

ADMITERE 2026 // Ziua Ușilor Deschise la Centrul de Excelență în Construcții: Sute de adolescenți au pășit pragul instituției pentru a descoperi profesiile viitorului

Vezi mai multe