ro

 

Externe
20 Ianuarie, 2026 / 14:41
/ 15 Octombrie, 2020

Șeful statului chinez cere mobilizare maximă de la militarii țării

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Beijing, 15 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Populare Chineze, Xi Jinping, în timpul vizitei la baza militară din provincia Guangdong a declarat că „ostașii oricând trebuie să fie pregătiți de război”, relatează MOLDPRES, cu referire la RIA Novosti.

În cadrul manifestărilor prilejuite de împlinirea a 40 de ani de la înființarea zonei economice libere Shenzen, președintele chinez a inspectat o bază militară de infanterie marină și a specificat că această unitate este una de elită și are un rol important în apărarea țării. Totodată, șeful statului chinez a afirmat că infanteria marină are o misiune foarte complicată și întotdeauna trebuie să fie un scut pentru suveranitatea, securitatea și integritatea țării.

Declarațiile tranșante ale liderului chinez vin într-un moment în care tensiunile dintre China și Statele Unite sunt la punctul lor culminant din ultimele decenii. Casa Albă a anunțat pe 12 octombrie Congresul SUA că intenționează să avanseze cu vânzarea a trei sisteme avansate de arme către Taiwan, inclusiv sistemul de rachete de înaltă mobilitate (HIMARS).

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe de la Beijing, Zhao Lijian, a cerut Washingtonului să „anuleze imediat orice plan de vânzare a armelor către Taiwan”.

Sursă foto: cnn.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Emmanuel Macron a convocat o reuniune de urgență la Paris pentru a discuta despre Groenlanda și Iran

/ Acum 5 zile

Zelenski anunță stare de urgență în sectorul energetic al Ucrainei după atacurile rusești

/ Acum 5 zile

China a atins niveluri record în producția și vânzările de automobile în 2025

/ Acum 5 zile

Donald Trump cere Danemarcei să se retragă „imediat” din Groenlanda

/ Acum 6 zile

Iranul se pregătește pentru execuții în masă ale protestatarilor. Prima ar putea avea loc chiar astăzi

/ Acum 6 zile

Bloomberg: Vladimir Putin e gată să „trădeze” Iranul pentru a-și salva relațiile cu Donald Trump

/ Acum 6 zile

Fostul premier al Ucrainei, Iulia Timoșenko, este suspectată de implicare în fapte de corupție

/ Acum 6 zile

Mai mulți senatori americani au introdus un proiect legislativ ce interzice anexarea unui teritoriu al NATO

/ Acum 6 zile

Biletele pentru concursul Eurovision 2026, desfășurat la Viena, epuizate în timp record

/ Acum 7 zile

UE a autorizat primul tratament pentru întârzierea progresiei diabetului zaharat de tip 1

/ Acum 7 zile

Atacuri rusești în mai multe regiuni ale Ucrainei: morți și răniți la Harkov, Odesa și Dnipropetrovsk

/ Acum 7 zile

Apărarea aeriană livrată de Rusia, inoperabilă în momentul capturării lui Maduro

/ 12 Ianuarie, 2026

Comisar european: Uniunea Europeană are nevoie de o armată comună de 100.000 de militari

/ 12 Ianuarie, 2026

Fostul șef al diplomației ucrainene: războiul nu are șanse să se încheie în 2026