
Ucraina a propus Rusiei o nouă rundă de negocieri
Ucraina a propus Rusiei o nouă rundă de negocieri privind încetarea focului. Anunțul a fost făcut de către președintele ucrainean Volodimir Zelenski în mesajul său video de sâmbătă seara. Potrivit lui, Rustem Umerov, recent numit în funcția de secretar al Consiliului pentru Securitate Națională și Apărare al Ucrainei, a propus organizarea unei întâlniri „săptămâna viitoare”, informează MOLDPRES.
„Trebuie să accelerăm ritmul discuțiilor. Este esențial să facem tot ce este posibil pentru a ajunge la o încetare a focului. Partea rusă trebuie să înceteze să se eschiveze de la luarea unor decizii clare”, a declarat Zelenski.
El a subliniat că prioritățile Ucrainei rămân neschimbate: schimbul de prizonieri, repatrierea copiilor ucraineni deportați și oprirea crimelor comise de forțele ruse.
„Avem nevoie de o întâlnire la nivelul liderilor pentru a garanta pacea – una reală și durabilă. Ucraina este pregătită pentru o astfel de întâlnire”, a transmis Volodimir Zelenski.
Ucraina și Rusia coordonează data următoarelor negocieri la Istanbul, au relatat agențiile ruse de presă, citând surse din delegația lor.
Rusia și Ucraina au avut desfășurat două runde de negocieri la Istanbul, pe 16 mai și 2 iunie. Aceste întâlniri au evidențiat profunzimea divergențelor dintre pozițiile celor două părți. Cu toate acestea, după acestea au avut loc mai multe schimburi de grupuri mari de prizonieri și corpuri ale celor decedați.
Umerov a condus delegația ucraineană la negocieri, pe atunci în calitate de ministru al apărării.
Avertismentul lui Mark Rutte pentru țările care fac afaceri cu Rusia: „Sunați-l pe Putin!”
Mai multe drone şi rachete ruseşti au lovit oraşe ucrainene
UE va lupta cu dezinformarea din Republica Moldova și Ucraina
Premierul Ucrainei, Denis Șmîgal, și-a anunțat demisia
Parlamentul ucrainean a prelungit legea marțială și mobilizarea generală până în luna noiembrie
Franța avertizează asupra riscului unei confruntări militare cu Rusia în următorii 3–5 ani
Donald Trump oferă Rusiei un termen de 50 de zile pentru negocieri
Președintele SUA ar putea da undă verde Ucrainei să utilizeze rachetele ATACMS pentru atacuri desfășurate adânc în teritoriul rus
VIDEO // Remaniere în Ucraina: Zelenski îl propune pe premierul în exercițiu în funcția de ministru al apărării
Australia livrează Ucrainei prima tranșă de tancuri Abrams
Cod Galben de inundații pe râul Prut. Avertizare hidrologică valabilă până pe 22 iulie
VIDEO // Igor Grosu: Federația Rusă este un pericol real pentru securitatea Republicii Moldova
Peste o mie de pachete de țigări, depistate la Cahul într-un autocar, urmau să ajungă în Franța
A intrat în vigoare legea ce interzice marketingul, distribuirea sau vânzarea instrumentelor derivate
Dosarul INTERPOL: Vitalie Pîrlog, extrădat și pus sub acuzare în Franța
VIDEO // Atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei: victime la Odesa, distrugeri la Pavlograd și alarmă în Polonia. Zelenski a reiterat importanța sprijinului internațional
Siria și Israelul au ajuns la un armistițiu cu ajutorul SUA
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în raionul Fălești: Premiul Reinhard Mohn, în valoare de 1,9 milioane de lei, investit în dezvoltarea satului Risipeni
Șefa statului a vizitat satul natal și a discutat cu cetățenii despre proiectele de dezvoltare aflate în desfășurare
Declarația Înaltului Reprezentant al UE: „Suntem hotărâți să contracarăm activitățile hibride ale Rusiei prin sprijinirea Ucrainei și a Republicii Moldova”
Germania și România își unesc forțele pentru a sprijini Republica Moldova în fața amenințărilor rusești
Președinta Maia Sandu, în vizită la Fălești: „Accesul la apă potabilă trebuie să fie o realitate pentru fiecare sat din Moldova”
Acces facilitat la studii superioare în Republica Moldova pentru tineri refugiați din Ucraina
CEC a anulat înregistrarea unui candidat la funcția de primar al comunei Boldurești, raionul Nisporeni
La USM a fost inaugurată Aula „Alexandru Moșanu” – un spațiu al memoriei și continuității