Viktor Orban retrage proiectul privind taxa pe Internet
Budapesta, 31 oct. /MOLDPRES/. Premierul ungar Viktor Orban a anunţat vineri că proiectul de taxă pentru utilizarea Internetului, care a provocat un val de nemulţumire, "nu poate fi adoptat în forma sa actuală" şi a promis o "consultare naţională" în ianuarie, informează Mediafax, preluată de MOLDPRES.
"Taxa pe Internet nu poate fi introdusă în forma sa actuală (...) Nimic nu poate fi validat în aceste circumstanţe", a explicat premierul conservator într-un interviu acordat postului public de radio.
După o primă mobilizare duminică, zeci de mii de persoane au defilat marţi la Budapesta pentru a contesta proiectul de taxare a transferului pe Internet, pe care criticii săi îl consideră liberticid. Aceste manifestaţii sînt printre cele mai importante de la preluarea puterii de către Orban, în 2010.
Opozanţii au anunţat organizarea unei manifestaţii "de celebrare" vineri seara.
Înaintea iniţiativei anunţate vineri de premierul conservator, partidul său FIDESZ a încercat fără succes să dezamorseze criza, promiţînd că taxa va fi plafonată la un echivalent de aproximativ 2 euro pe lună pentru consumatorii privaţi.
Noul impozit, care ar urma să facă obiectul unui vot în Parlament la 17 noiembrie, a fost criticat sever de Comisia Europeană.
Contestarea taxei pe Internet are loc în timp ce Orban, promotorul unor reforme controversate în privinţa presei şi justiţiei în primul mandat, se află în colimatorul Statelor Unite, care denunţă un regres al statului de drept în Ungaria.
Washingtonul a declarat indezirabili pe teritoriul său şase oficiali pe care administraţia Obama îi suspectează de corupţie.
Autoritățile turce dau asigurări că vacanțele în Turcia se desfășoară normal, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu
ONU cere de urgență „scutiri umanitare” pentru a transporta ajutorul prin Strâmtoarea Ormuz
Parlamentul României a luat act de două informări ale președintelui Nicușor Dan cu privire la misiuni și operații militare
VIDEO // CSAT a discutat dislocarea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane
FOTO // Cel puţin şase morţi şi cinci răniţi în vestul Elveţiei, în incendiul unui autocar
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va efectua, joi, o vizită oficială în România
Washingtonul a propus noi negocieri ruso-ucrainene pentru săptămâna viitoare
BTA: Bulgarian Telegraph Agency prezintă publicații în limba engleză la London Book Fair
Donald Trump afirmă că este posibil să discute cu Iranul
Parlamentul Ungariei a adoptat o moțiune de respingere a aderării Ucrainei la UE
Ucrainenii anunță că au recuperat aproape întreaga regiune Dnipropetrovsk
Polonia intenționează să construiască primul scut anti-dronă din Uniunea Europeană
Reuters: Strategia Iranului ar fi de a epuiza SUA și Israelul într-un război de uzură
FOTO // Turcia promovează rutele creștine ca destinație pentru minivacanța de Paște
Mai multe state din Golf raportează noi atacuri cu rachete și drone din Iran
Documentarul „Drumul Războiului 2: De la inimă la inimă” este acum disponibil online
REPORTAJ MOLDPRES // Malurile Prutului unite prin păduri: Moldova și România plantează împreună pentru generațiile viitoare
Noi baraje anti-poluare montate pe Nistru
Creștinii ortodocși marchează Duminica Sfintei Cruci, una dintre cele mai importante zile din Postul Mare
Controalele vamale au adus peste 1,42 milioane de lei suplimentar la bugetul de stat
Trump solicită o misiune multinațională care să asigure traversarea în siguranță a Strâmtorii Ormuz
VIDEO//Autoritățile extind măsurile pe Nistru: trei baraje absorbante montate la Arionești și Cosăuți
FOTO//Autoritățile consolidează măsurile pe Nistru: militarii au instalat baraje de protecție la Ocnița
VIDEO//Intervenții pe Nistru: autoritățile împrăștie material absorbant pentru a limita poluarea
CNMC anunță măsuri pentru gestionarea poluării râului Nistru: cetățenii sunt sfătuiți să nu folosească apa din fluviu până la confirmarea calității
Atenție, escrocherii! CNAM avertizează cetățenii să nu ofere date personale și numărul de asigurare medicală necunoscuților
Explozie în fața unei școli evreiești din Amsterdam
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la evenimentul de comemorare a eroilor căzuți la Coșnița: „Moldova a rămas în picioare și a ales un drum clar: drumul libertății, drumul democrației, drumul european”
Patru echipaje de pompieri au intervenit în urma unei deflagrații într-un bloc din capitală: o persoană transportată la spital
GALERIE FOTO // Pod verde peste Prut: startul campaniei de împădurire Primăvara 2026 la Sculeni