ro

 

Oficial
16 Martie, 2026 / 22:46
/ 18 Noiembrie, 2015

Au fost aprobate restricţii la înmatricularea mijloacelor de transport cu numere speciale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 nov. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniştri în exerciţiu a aprobat, în cadrul şedinţei de astăzi, modificarea Hotărîrii Guvernului nr.1049 din 4 octombrie 2001 privind reglementarea atribuirii seriilor speciale de înmatriculare a mijloacelor de transport, informează MOLDPRES cu referire la Biroul comunicare şi relaţii cu presa al Guvernului.

Modificarea prevede că, începînd cu 1 iunie 2016, în Republica Moldova vor fi înmatriculate cu numere speciale din seria „MAI” doar mijloacele de transport ale subdiviziunilor care au competenţă nemijlocită de menţinerea ordinii publice şi securităţii statului, precum şi cele de protecţie a populaţiei, teritoriului şi mediului în cazul situaţiilor excepţionale.

Alte mijloace de transport antrenate în activităţi speciale de investigaţie, inclusiv cea de urmărire penală, nu vor mai fi înmatriculate cu numere din seria respectivă.

Executivul în exerciţiu a mai aprobat astăzi Planul calendaristic de pregătire a protecţiei civile şi Planul de completare cu audienţi a Centrului Republican de Instruire pentru anul viitor.  

(Editor A. Răileanu)


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Reguli mai clare pentru sancționarea încălcărilor rutiere comise cu vehicule înmatriculate în alte țări

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, întrevederi cu conducerea de vârf a Republicii Lituania

/ Acum 6 zile

A fost stabilită componența nominală a grupului de lucru parlamentar privind Găgăuzia

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 6 zile

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 6 zile

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 6 zile

Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu importatorii de produse petroliere: „Prioritatea noastră este menținerea aprovizionării stabile cu combustibil pentru cetățeni, economie și serviciile esențiale ale statului”

/ Acum 7 zile

Dosarul transnistrean discutat cu cercetători din Statele Unite ale Americii

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Reintegrarea este un proces complicat, de durată, cu multe necunoscute”

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Prezența trupelor rusești în stânga Nistrului reprezintă un impediment major în procesul de reglementare transnistreană”

/ Acum 7 zile

Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită oficială în Republica Lituania

/ Acum 7 zile

Guvernare Deschisă // Cancelaria de Stat lansează un sondaj pentru stabilirea priorităților 2026-2028