ro

 

Oficial
15 Mai, 2026 / 07:10
/ 04 Februarie, 2022

Comisia interguvernamentală moldo-maghiară de cooperare economică se va convoca în ședință

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 feb. /MOLDPRES/. În cadrul vizitei de lucru la Budapesta, vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene s-a întâlnit cu viceprim-ministrul Ungariei Zsolt Semjén, transmite MOLDPRES. 

În cursul întrevederii, oficialii au trecut în revistă evoluțiile relațiilor bilaterale moldo-maghiare evidențiind importanța intensificării și diversificării cooperării în domeniile de interes comun, a relatat agenției Biroul de presă al MAEIE.

Totodată, interlocutorii au convenit asupra necesității aprofundării cooperării economice sectoriale și a valorificării oportunităților de colaborare în domeniul agriculturii, industriei alimentare, finanțelor publice, digitalizării și energetic. În acest sens, a fost stabilită necesitatea convocării celei de-a V-a ședinţe a Comisiei interguvernamentale moldo-maghiare de cooperare economică. 

„Împreună cu vicepremierul Zsolt Semjén am examinat și modalitățile de accesare a oportunităților oferite în cadrul Inițiativei celor Trei Mări. În planul securității regionale am efectuat un schimb de păreri privind impactul acesteia asupra regiunii Europei Centrale și de Est”, a menționat vicepremierul Nicu Popescu.

În perioada 3-4 februarie, șeful diplomației moldovenești efectuează o vizită de lucru la Budapesta.

Foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău

/ Acum 5 zile

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Europei: „Europa înseamnă un lucru foarte simplu: respect pentru om, respect pentru dreptul fiecăruia de a trăi în siguranță și cu demnitate în propria țară”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”

/ Acum 5 zile

76 de ani de unitate și de solidaritate europeană și 20 de ani de marcare a Zilei Europei în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la la Conferința științifică națională „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană

/ Acum 5 zile

Conducerea țării a depus flori la Complexul memorial „Eternitate”

/ Acum 6 zile

Reforme, securitate și parcursul european al Moldovei, pe agenda întrevederii dintre Maia Sandu și Kaja Kallas

/ Acum 6 zile

De Ziua Europei, Președinta Maia Sandu îl va găzdui la Chișinău pe Președintele Republicii Cipru, Nikos Christodoulides

/ Acum 6 zile

Consiliile locale din Republica Moldova au aprobat deja 451 de decizii de amalgamare voluntară

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Înalta Reprezentantă a Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la întâlnirea cu oamenii de afaceri din Bălți: „Dezvoltarea reală vine acolo unde există oportunități egale și implicare largă în economie”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Bălți: „Succesul nostru, al Guvernului, este posibil doar în colaborare strânsă cu autoritățile locale”