ro

 

Oficial
15 Martie, 2026 / 00:52
/ 31 Martie, 2015

Companiile vitivinicole vor beneficia de un instrument de finanțare adițional în cadrul proiectului ”Filiera Vinului”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 mar. /MOLDPRES/. În luna mai 2015, în cadrul Programului de Restructurare a Sectorului Vitivinicol  (Filiera Vinului), finanțat de Banca Europeană de Investiții, întreprinderile din sectorul viticol și vinicol, precum și membri ai unor Asociații Regionale de Producători de Vinuri cu Indicație Geografică Protejată, precum și întreprinderile din industria conexă (producători de utilaje vitivinicole, de ambalaj, etichete, dopuri, de accesorii pentru înființarea plantațiilor viticole etc.) vor putea beneficia de finanțare și prin leasing, transmite MOLDPRES cu referire la Consiliul Economic al Prim-ministrului R. Moldova.

Astfel, va fi lărgit accesul la finanțare pentru agenții economici prin diversificarea produselor disponibile în cadrul Programului. 

Agenții economici eligibili pentru finanțare în cadrul Proiectului Filiera Vinului vor putea beneficia deja de două instrumente de finanțare: 1. credite prin intermediul băncilor comerciale eligibile, și 2. leasing al echipamentului vitivinicol și al utilajelor de producere (prin intermediul Instituțiilor Specializate eligibile). 

Avantajele finanțării prin leasing față de creditele oferite de băncile comerciale constau în condiţii mai atractive de finanțare: dobîndă atractivă, perioada de finanțare avantajoasă; flexibilitate în stabilirea graficului de plăţi și sistem comod de garantare (lipsa necesității gajului); procedura de accesare a banilor este considerabil mai simplă și ușoară; avantaje fiscale: facilități fiscale aferente TVA și scutire de plata taxelor la import. 

Pentru solicitanții de leasing preferențial se va stabili TVA la cota zero pentru livrarea pe teritoriul țării a mărfurilor, lucrărilor și serviciilor. De asemenea, aceștia vor fi scutiți de taxe vamale la importul mărfurilor și serviciilor, dar și scutiți de plată pentru efectuarea procedurilor vamale la importul de mărfuri și servicii. 

Un alt proiect care va beneficia în curînd de componenta de leasing este și ”Livada Moldovei”, odată ce acesta va fi lansat. 

Avantajele principale ale Programului ”Filiera Vinului” sînt: termen de creditare și perioada de grație extinse, dar și scutirea de toate taxele vamale, accize, TVA la importul utilajului/serviciilor care vor fi procurate conform proiectului investițional acceptat în cadrul Programului; aplicarea cotei zero a TVA la procurarea pe teritoriul țării a mărfurilor, utilajului, tehnicii/serviciilor de la furnizorii autohtoni, necesare pentru implementarea proiectului investițional.

Programul de restructurare a Sectorului Vitivinicol  (”Filiera Vinului”) a fost creat de către Guvernul Republicii Moldova și Banca Europeană de Investiții (BEI) pentru a soluționa vulnerabilitățile structurale din industria vitivinicolă a Moldovei. Scopul Programului este de a contribui la redresarea sectorului vitivinicol din țară și promovarea producerii vinului cu denumire de origine protejată (D.O.P.) și indicație geografică protejată (I.G.P.). 

Obiectivele Programului sînt: promovarea produselor moldovenești pe piețele externe, diversificarea piețelor de desfacere ale țării prin asigurarea autenticității producției vinicole fabricate; restructurarea sectorului vitivinicol și a industriilor conexe (producerea ambalajului, etichetelor, dopurilor etc.); îmbunătățirea calității și consistenței vinului produs în Moldova de la calitatea podgoriilor pînă la ambalarea finală și livrarea produselor. 

Conform estimărilor Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, sectorul vitivinicol și industriile conexe angajează în prezent aproximativ 200.000 de oameni. 

(Editor M. Jantovan)


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 4 zile

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 4 zile

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 4 zile

Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu importatorii de produse petroliere: „Prioritatea noastră este menținerea aprovizionării stabile cu combustibil pentru cetățeni, economie și serviciile esențiale ale statului”

/ Acum 5 zile

Dosarul transnistrean discutat cu cercetători din Statele Unite ale Americii

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Reintegrarea este un proces complicat, de durată, cu multe necunoscute”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Prezența trupelor rusești în stânga Nistrului reprezintă un impediment major în procesul de reglementare transnistreană”

/ Acum 6 zile

Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită oficială în Republica Lituania

/ Acum 6 zile

Guvernare Deschisă // Cancelaria de Stat lansează un sondaj pentru stabilirea priorităților 2026-2028

/ 06 Martie, 2026

Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării

/ 06 Martie, 2026

Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară

/ 06 Martie, 2026

Un grup de deputate din Parlamentul Republicii Moldova au participat la o sesiune dedicată comunicării politice eficiente și tehnicilor de negociere, desfășurată la Parlamentul European