Maia Sandu a avut o întâlnire cu locuitorii comunei Zberoaia din raionul Nisporeni
Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut joi o întâlnire cu locuitorii comunei Zberoaia din raionul Nisporeni și ai câteva localități din împrejurimi, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.
Șefa statului a vorbit cu oamenii despre riscurile de securitate, despre cum ne afectează războiul din Ucraina, dar și despre problemele concrete ale comunităților în care trăiesc. „Oamenii își doresc pace, apă la robinet, drumuri bune și căldură în case, își doresc să muncească și să-și poată crește micile afaceri. Oamenii își doresc siguranță și m-au întrebat cât de repede putem deveni parte a familiei UE”, a spus președinta Maia Sandu.
Potrivit șefei statului, crizele cu care se confruntă țara noastră - criza energetică, creșterea prețurilor și, acum, războiul de la hotarele noastre - fac drumul nostru spre bunăstare mai dificil, dar nu imposibil. Maia Sandu a declarat că echipa de guvernare va continua să facă ordine în instituțiile publice, să reformeze justiția, să îmbunătățească mediul de afaceri, să susțină păturile vulnerabile, să promoveze respectul reciproc și coeziunea în societate. Președinta i-a îndemnat pe oameni să fie empatici și uniți, mai ales în vremuri grele, căci asta ne face puternici.
Foto: Președinție
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Tilman Kuban, deputat în Bundestagul german
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Afacerilor Externe al Republicii Lituania, Kęstutis Budrys
Reforma administrației publice locale, consultată cu fracțiunile parlamentare
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Kęstutis Budrys
Premierul Alexandru Munteanu: „Industria ușoară din Republica Moldova are viitor, atunci când investim în oameni, în creativitatea și curajul lor de a inova”
Un nou sprijin pentru agricultorii moldoveni: Tarifele pentru actele fitosanitare la export și reexport, eliminate
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu locuitorii satului Cărpineni, din raionul Hîncești: „Când ne unim eforturile, reușim pentru întreaga comunitate”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Vom continua să investim în drumuri de calitate - pentru siguranța oamenilor și o circulație mai bună”
Șeful Executivului, Alexandru Munteanu, la Spitalul Raional Hâncești: „Guvernul va continua să investească în sistemul de sănătate”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu aleșii locali din raionul Hîncești
Dinamica obținerii de către cetățenii Republicii Moldova cu domiciliu în regiunea transnistreană a plăcilor de înmatriculare de model neutru și a permiselor de conducere de tip național
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în raionul Hâncești
Republica Moldova, solidară cu Ucraina: Un lot de asistență umanitară va fi transmis poporului ucrainean, care luptă pentru pacea întregului continent european
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șefii legislativelor statelor baltice
Aproape 300.000 de persoane au rămas fără energie electrică şi apă în Odesa după un atac rusesc
Chișinăuienii vor achita mai puțin pentru căldură
MMPS semnalează tentative de fraudă cu date personale sub pretextul verificării compensațiilor
Reformele din energie și planurile investiționale, prezentate experților Fitch în procesul de evaluare a ratingului de țară
Cristina Gherasimov, în vizită de lucru la Tallinn. Discuții despre extinderea UE și parcursul european al Republicii Moldova
Peste 500 de copii refugiați din Ucraina învață gratuit limba română în școli din Moldova
Președinta Maia Sandu va participa la Conferința de Securitate de la München
Atenție, gheață subțire! Salvatorii avertizează asupra riscurilor pe lacuri și râuri
Creștinii ortodocși îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Trei Ierarhi
USMF „Nicolae Testemițanu” își consolidează parteneriatul cu Franța pentru modernizarea studiilor în sănătate publică
Secția de terapie a Spitalului raional Anenii Noi, renovată cu investiții de 5,5 milioane de lei
Trafic fără dificultăți pe drumurile naționale: ceață pe alocuri în nord, centru și sud
Moneda unică europeană își continuă aprecierea
Agenda evenimentelor, joi, 12 februarie
Ministrul Dorin Junghietu: „Există posibilitatea ca în timpul verii să avem excedent de energie electrică din surse regenerabile, pe care o vom putea exporta”
Cer variabil și izolat ceață, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi