Maia Sandu și-a exprimat recunoștința pentru sprijinul plenar al Letoniei față de aspirațiile europene ale R. Moldova
Chişinău, 7 apr. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu Președintele Republicii Letonia, Egils Levits, care efectuează o vizită oficială în țara noastră, informează MOLDPRES cu referire la Serviciul prezidențial de presă.
În cadrul întrevederii oficialii au discutat despre consecințele războiului din Ucraina și provocările de securitate din regiune, condamnând atrocitățile împotriva civililor din orașele ucrainene. Șefa statului i-a mulțumit Președintelui Levits pentru decizia de a primi 500 de refugiați ucraineni veniți în Moldova, dar și pentru ajutorul umanitar oferit țării noastre pentru gestionarea fluxului de refugiați.
De asemenea, Președinta Maia Sandu și-a exprimat recunoștința pentru sprijinul plenar al Letoniei față de aspirațiile europene ale Republicii Moldova. „Apreciem bunele relații de cooperare și prietenie dintre țările noastre, în domenii precum buna guvernare, dezvoltarea regională, combaterea corupției sau securitatea informațională. Dorim să le extindem, în beneficiul cetățenilor. Dar orice dezvoltare are nevoie, întâi de toate, de pace”, a menționat Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu.
Foto: Președinție
Guvernul a aprobat proiecte strategice pentru consolidarea securității cibernetice
Guvernul a actualizat Programul Național de Aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană
Cete de colindători au adus sărbătoarea la Președinție
Șefa statului, Maia Sandu, a acordat distincții de stat mai multor personalități din diverse domenii
Mesajul Președintei Maia Sandu la Gala Olimpicilor
Președinta Maia Sandu, la Gala Olimpicilor 2025: „Celebrăm excelența – elevi care, prin pasiune și multă muncă, au dus drapelul și bunul renume al Republicii Moldova pe cele mai înalte podiumuri”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Ambasadorii Republicii Moldova
Guvernul creează noi servicii și aprobă o serie de modificări ce sporesc protecția socială a copiilor, familiilor și categoriilor vulnerabile
Un nou tip de permis de conducere va fi eliberat cetățenilor Republicii Moldova
Datele spațiale vor fi centralizate și digitalizate. Guvernul a aprobat Regulamentul sistemului informațional „Registrul denumirilor geografice”
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu
Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”
Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu
Guvernul a aprobat reguli noi de igienă pentru instituțiile medicale
Programul de voluntariat internațional în întreprindere va fi implementat în Republica Moldova
Tineri din Franța și din Spațiul economic european vor putea participa la stagii profesionale în întreprinderi din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu, comandantul suprem al Armatei Naționale, a inspectat lucrările de construcție a unei noi unități militare
CSM lansează un nou mecanism de reducere a restanțelor în instanțe
Doi bărbați au ajuns la spital în urma nerespectării regulilor de securitate la exploatarea sobelor
Granturi de până la 1,5 milioane de lei pentru întreprinderi care investesc în soluții de eficiență energetică
Un bărbat a fost condamnat la nouă luni de închisoare după ce a refuzat să depună mărturii într-un dosar
Investiții suplimentare de peste 210 milioane de lei în localitățile din țară: Circa 300 de proiecte noi au fost incluse în Documentul unic de program
FOTO // Șase lingouri, presupuse a fi din aur, depistate la vama Palanca
Prima ședință a Guvernului din 2026. Premierul Alexandru Munteanu: „Avem multe de făcut”
Explozie într-o gospodărie din Ialoveni: un bărbat transportat de urgență la spital cu arsuri
Noi secretari de stat numiți de Guvern la Ministerul Culturii, Ministerul Finanțelor și Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării
Proiectele de asistență promovate pe ambele maluri ale Nistrului au fost trecute în revistă la întrevederea cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită pe șantierul noii unități militare din Băcioi: „Investițiile în apărare sunt investiții în pace și stabilitate”
Fostul premier al Ucrainei, Iulia Timoșenko, este suspectată de implicare în fapte de corupție