ro

 

Oficial
08 Iunie, 2026 / 23:25
/ 20 Aprilie, 2022

Memorandumul de înțelegere între Guvernele Republicii Moldova și SUA a fost aprobat de Executiv

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 apr. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat în ședința de astăzi Memorandumul de înțelegere între Guvernul Republicii Moldova și Statele Unite ale Americii, privind achiziționarea proprietății pentru construcția noului sediu al Ambasadei SUA în țara noastră. Pentru a putea fi transmis cu titlul oneros, terenul amplasat pe strada Tighina 12, cu o suprafața de 5,1814 ha, va fi trecut din domeniul public în domeniul privat al statului, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

De asemenea, documentul aprobat prevede că Agenția Proprietății Publice (APP), prin intermediul unui evaluator certificat, va asigura determinarea valorii terenului. 

După care, APP va institui un grup de lucru care va negocia cu SUA prețul terenului. Grupul va fi format din reprezentanții Ministerului Economiei, Ministerului Finanțelor, Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Ministerului Culturii, Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene și Agenției Proprietății Publice.

În urma negocierii cu partea americană a prețului bunului imobil, care nu va fi mai mic decât cel de piață, Grupul de lucru va aproba acest preț printr-o decizie.  

Ulterior, directorul general al APP va fi împuternicit să semneze cu Statele Unite ale Americii, contractul de vânzare-cumpărare a terenului cu suprafața de 5,1814 ha, incluzând părțile componente ale terenului care sunt proprietate de stat.

Memorandumul de înțelegere este valabil pentru o perioadă de un an de la semnare, plus o prelungire de opt luni, dacă va fi solicitat de SUA, și prevede cooperarea cu bună credință a părților în vederea atingerii obiectivului de cumpărare de către SUA a dreptului de proprietate asupra terenului, în conformitate cu legislația țării noastre și tratatele internaționale.

Lucrările de demolare a Stadionului Republican de pe strada Tighina 12 au demarat în luna aprilie 2007, iar timp de mai mulți ani Republica Moldova și partea americană au negociat asupra transmiterii terenului respectiv pentru construcția Ambasadei SUA. Pe lângă construcția Ambasadei, se planifică amenajarea unui parc și altor spații deschise cu acces public. 

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității

/ 31 Mai, 2026

De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă

/ 31 Mai, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău

/ 29 Mai, 2026

A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”

/ 29 Mai, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”

/ 29 Mai, 2026

Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

/ 29 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer

/ 28 Mai, 2026

Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene

/ 27 Mai, 2026

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu

/ 27 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"