Mesajul prim-ministrului interimar Aureliu Ciocoi cu prilejul Săptămânii Verzi Europene
Chişinău, 1 iun. /MOLDPRES/. Prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi a adresat astăzi un mesaj cu prilejul Săptămânii Verzi Europene, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
În mesaj se menționează:
„Pentru al doilea an consecutiv Republica Moldova se alătură comunității europene în desfășurarea activităților dedicate Săptămânii Verzi Europene. Acest eveniment este o oportunitate în plus de a regândi relația noastră cu mediul înconjurător, de a manifesta o atitudine mai conștiincioasă față de fiecare formă de viață care ne înconjoară.
Vreau cu această ocazie, să mulțumesc domnului Sinkevicius, comisar european pentru mediu, oceane și pescuit, care la invitația Republicii Moldova a adresat mesajul de salut cu prilejul Săptămânii Verzi Europene.
Pandemia prin care trecem ne-a amintit inclusiv de valoarea naturii și urgența de a o proteja, de legătura intrinsecă dintre un mediu curat și prosper și propria noastră sănătate.
Astăzi suntem mai vulnerabili ca niciodată în fața amenințărilor de mediu, confruntându-ne nu doar cu fenomenul schimbărilor climatice, dar și cu provocările asigurării unei recuperării post-pandemice sustenabile. Anume din aceste motive, responsabilitatea noastră colectivă devine tot mai mare și mai decisivă în avansarea pe calea unei dezvoltări armonioase și durabile.
Calitatea mediului înconjurător nu se oprește la frontierele statului, iar o transformare ecologică autentică este înfăptuită doar prin eforturi comune. În acest sens, Republica Moldova continuă să rămână un partener de bună credință în cadrul platformelor internaționale de dialog dedicate mediului și acțiunilor climatice.
Suntem alături de comunitatea globală în acțiunile de conservare a biodiversității, reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, gestionare durabilă a resurselor de apă și prevenire a poluării cu substanțe chimice.
Astfel, Republica Moldova a aderat la toate tratele internaționale din domeniul schimbării climei, cum ar fi Convenția ONU privind schimbările climatice, Protocolul de la Kyoto și mai recent Acordul de la Paris.
Prin ratificarea acestor acte internaționale, țara noastră a recunoscut importanța schimbărilor climatice în context global și, în mod special, și-a asumat angajamente ambițioase de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră.
Datele recente arată, că noi am reușit să reducem cu 69% din emisiile de gaze cu efect de seră față de anul 1990.
Cele mai semnificative reduceri ale emisiilor au fost înregistrate în agricultură și sectorul de producere a energiei electrice și termice. Către anul 2030, Republica Moldova s-a angajat să reducă necondiționat emisiile de gaze cu efect de seră cu 70% față de anul 1990, pentru a-și aduce contribuția la realizarea Acordului de la Paris.
De asemenea, ne vom aduce contribuția noastră la buna desfășurare a Conferinței Națiunilor Unite privind schimbările climatice din 2021, găzduită la Glasgow.
Tematica ediției Săptămânii Verzi Europene din acest an este obiectivul „zero poluare".
Acesta se regăsește și printre prioritățile de mediu ale Republicii Moldova, fiind consemnat în Strategia de Mediu și un șir de documente sectoriale de ocrotire a apelor, solului și aerului. Prevederile Acordului de Asociere RM-UE în sectorul mediu și acțiuni climatice contribuie temeinic la îndeplinirea acestor priorități, apropiind tot mai mult Republica Moldova de standardele și bunele practici europene.
Ne așteaptă o conlucrare activă cu Uniunea Europeană în realizarea obiectivelor Pactului Verde European prin politicilor publice ajustate dar și proiecte concrete precum este EU for Environment.
Stimați cetățeni, dragi prieteni,
Astăzi, mai mult ca niciodată este necesar să învățăm cu toții să avem grijă de locul care ne este casă, unindu-ne în jurul unui scop comun - de a trăi într-un mediu curat și sănătos.
Am vorbit până acum despre obiectivele noastre globale, dar realizarea lor depinde foarte mult și de fiecare din noi în parte, la nivel local.
Vom reuși dacă vom respecta reguli simple:
- să consumăm mai rațional resursele de apă și energie,
- să plantăm mai mulți copaci și să avem grijă de pădurile noastre,
- să producem mai puține deșeuri și să le depozităm în locuri amenajate,
- să menținem curățenia în parcuri, păduri, lacuri și rîuri
- să reducem la minim utilizarea produselor de plastic,
- să facem tot ce ne stă în puteri pentru a proteja natura!
Împreună, putem asigura obiectivul zero poluare, pentru oameni mai sănătoși și o planetă mai sănătoasă.
Vă mulțumesc!”.
foto: Guvern
De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității
De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău
A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului
Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”
Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”
Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer
Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"
Oportunitățile economice și investiționale ale Republicii Moldova, promovate la Reuniunea Anuală a Consiliului Guvernatorilor BERD
Reprezentanți ai organizațiilor de mediu, instruiți privind metode alternative de soluționare a conflictelor de mediu
VIDEO // Administratorul unui cont de TikTok, reținut într-o cauză penală pornită pentru propaganda războiului
FOTO // Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Marele Ducat de Luxemburg, ca membru fondator al UE, susține ferm parcursul european al Republicii Moldova”
ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Afacerea dulce din Lunca Prutului
Noi cazuri de escrocherie telefonică. Victimele au fost prejudiciate cu peste 3 milioane de lei
REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie smart pentru blocuri vechi: soluțiile din China care ar putea rezolva problema parcărilor și a deșeurilor în orașele din Moldova
Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed
Rusia va rămâne exclusă din competițiile UEFA în sezonul viitor
Profesori de limba română din Republica Moldova vor beneficia de cursuri intensive de perfecționare organizate în România
MAE a emis o alertă de călătorie în statul Israel
Crește numărul de accidente feroviare. Un automobil cu trei minori la bord a fost lovit de o locomotivă la Cimișlia
Medalie de bronz pentru R. Moldova la debutul Campionatului European de rugby 7
USMF „Nicolae Testemițanu” găzduiește prima ediție a conferinței privind managementul utilizării antimicrobienelor în tuberculoză
VIDEO // Mai multe persoane, cercetate într-un caz de escrocherie și spălare de bani. Polițiștii au ridicat circa 1,2 milioane de lei