O misiune franceză va veni în R. Moldova pentru a identifica domenii de asistență
Chişinău, 4 feb. /MOLDPRES/. Stadiul relației bilaterale dintre Republica Moldova și Republica Franceză, dar și interesul de a consolida parteneriatul dintre țările noastre la nivel politic, economic și social au constituit aspectele-cheie ale întrevederii pe care, miercuri seara, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut-o cu Jean-Yves Le Drian, ministrul pentru Europa și Afaceri Externe al Republicii Franceze, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
„Am mulțumit Franței pentru sprijinul pe care l-a oferit Republicii Moldova de-a lungul anilor și mi-am exprimat speranța că această relație va fi impulsionată. Totodată, am discutat despre necesitatea de a avansa negocierile cu privire la semnarea mai multor acorduri interguvernamentale care sunt, înainte de toate, în interesul și beneficiul cetățenilor - conversiunea permiselor de conducere, securitatea socială, recunoașterea diplomelor de studii”, a spus Maia Sandu.
Cu referire la situația curentă din Republica Moldova, șeful statului a menționat ca priorități ieșirea din impasul politic prin alegeri parlamentare anticipate și instalarea unui guvern cu competențe depline. O altă prioritate este răspunsul consolidat la criza pandemică, motiv pentru care Maia Sandu a apelat la autoritățile franceze cu rugămintea de a ne ajuta să accesăm mai rapid vaccinul anti-Covid-19.
Ministrul Jean-Yves Le Drian a asigurat-o pe lidera de la Chișinău de sprijinul Franței și a menționat că cele două țări vor căuta împreună soluții pentru problemele abordate. În acest sens, în luna martie, o misiune de explorare franceză va veni la Chișinău pentru documentare și identificarea domeniilor de asistență.
În aceeași ordine de idei, a fost subliniată necesitatea consolidării cooperării economice și sectoriale, având în vedere potențialul de creștere în acest domeniu, dar și a cooperării în domeniul cultural și al educației. Astfel, a fost menționată importanța continuării proiectului cu privire la clasele bilingve, dar și promovarea per general a limbii franceze în rândul tinerilor din Republica Moldova.
foto: presedintie.md
Guvernul sporește transparența achizițiilor publice și modernizează procedurile
Alte șapte acorduri nefuncționale semnate pe platforma CSI au fost denunțate de Guvern
Rectificarea bugetară prevede redistribuirea resurselor financiare pentru a acoperi plata pensiilor și indemnizațiilor, necesitățile salariale și a completa fondul destinat compensațiilor
ONU va continua să sprijine Republica Moldova în programele de dezvoltare durabilă
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu a participat la Conferința „Raportul de extindere 2025”: „Avem nevoie de cadență, disciplină și un ritm susținut pentru a livra rezultate”
Președinta Maia Sandu la ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană: „Avem o fereastră de oportunitate, iar datoria noastră este să facem totul pentru a nu o rata”
Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare cu secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe al Norvegiei
Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința „Raportul de extindere 2025: progrese și priorități de viitor ale Republicii Moldova”: „Casa noastră este Europa”
VIDEO // Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, a avut o discuție cu președintele Parlamentului, Igor Grosu
VIDEO // Ruta Gastronomică Moldova–România: Drumul care unește două țări prin gust și tradiție
În timpul traversării frontierei de stat, vehiculele trebuie să aibă ambele plăcuțe de înmatriculare corect montate
SUA au prelungit scutirea de sancțiuni impuse Lukoil pe fondul apariției unor noi cumpărători
IGP a primit un lot de echipamente moderne din partea Germaniei
UE va crește cu 25 de milioane de euro alocările pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul pentru 2026
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii
VIDEO // La Mihailovca, Cimișlia, s-a dat start campaniei naționale de împădurire. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Vă așteptăm la plantare aici și în toată țara”
Astăzi este ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi de duminică
Șoferii, îndemnați de polițiști să schimbe din timp pneurile automobilelor. Recomandări în pregătirea vehiculelor pentru sezonul rece
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă cer variabil și maxime de până la +14°C
Campania națională de împădurire „Toamna 2025” începe oficial pe 15 noiembrie, la Mihailovca, Cimișlia: o mobilizare națională pentru viitorul verde al Moldovei
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 15 noiembrie
Dorin Junghietu: „Linia independenței Vulcănești-Chișinău ar putea fi funcțională la începutul lunii ianuarie 2026
Aeroportul Internațional Chișinău a obținut autorizarea de a furniza servicii de alimentare cu combustibil
Ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță a discutat despre reformele în domeniile vamale și fiscale cu Ambasadorul României Cristian-Leon Țurcanu
Alegeri locale noi din 16 noiembrie: câți candidați au fost înregistrați de CEC