ro

 

Oficial
08 Iunie, 2026 / 23:56
/ 20 Octombrie, 2021

Prim-ministrul Natalia Gavrilița a discutat cu reprezentanții Guvernului în teritoriu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 oct. /MOLDPRES/. O serie de obiective care vizează activitatea reprezentanților Guvernului în teritoriu au fost trasate astăzi în cadrul unei ședințe în format online, cu participarea prim-ministrului Natalia Gavriliță și a șefilor oficiilor teritoriale ale Cancelariei de Stat, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

În vederea constituirii statului de drept, unul dintre angajamentele de importanță majoră a actualului Guvern, premierul a vorbit despre necesitatea intensificării controlului de legalitate al actelor și menținerea unui dialog sistematic cu reprezentanții APL.  

Natalia Gavrilița a încurajat reprezentanții Cancelariei de Stat în teritoriu să demonstreze o abordare proactivă și să dea dovadă de mai multă implicare în soluționarea problemelor cetățenilor, menționând că aceștia reprezintă veriga de legătură între administrația publică locală și Guvern.

"Am încredere în profesionalismul și corectitudinea Dvs. și vă îndemn să fiți implicați în problemele cetățenilor și să veniți cu soluții. Totodată, vă rog să asigurați eficientizarea mecanismului de coordonare a serviciilor publice desconcentrate", a menționat șefa cabinetului de miniștri. 

Totodată, premierul a vorbit despre importanța monitorizării respectării deciziilor CNESP în teritoriu, efortul comun în depășirea crizei pandemice fiind unul esențial. La final, Natalia Gavrilița a mulțumit șefilor oficiilor teritoriale pentru un dialog deschis și a reiterat importanța unei colaborări constructive. 

Cancelaria de Stat are în subordine 10 oficii teritoriale la: Bălți, Comrat, Căușeni, Chișinău, Cahul, Edineț, Hâncești, Orhei, Ungheni și Soroca. 

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității

/ 31 Mai, 2026

De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă

/ 31 Mai, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău

/ 29 Mai, 2026

A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului

/ 29 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”

/ 29 Mai, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”

/ 29 Mai, 2026

Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

/ 29 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer

/ 28 Mai, 2026

Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene

/ 27 Mai, 2026

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu

/ 27 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"