ro

 

Oficial
17 Aprilie, 2026 / 06:13
/ 15 Iunie, 2022

Republica Moldova va putea atrage fonduri europene oferite de grupul Agenției Franceze de Dezvoltare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 iun. /MOLDPRES/. Guvernul Republicii Moldova urmează să semneze un Acord cu Guvernul Republicii Franceze privind activitățile Agenției Franceze de Dezvoltare (AFD), Proparco și Expertise France în Republica Moldova. Decizia a fost luată în ședința de astăzi a Guvernului, transmite MOLDPRES.

Potrivit Direcţiei comunicare și protocol a Executivului, fondurile oferite de grupul AFD vor fi utilizate pentru finanțarea necesităților de dezvoltare națională a țării noastre.

Anul trecut, AFD a primit mandat pentru a acorda asistență de dezvoltare Republicii Moldova, prin instrumente de finanțare și expertiză tehnică. Astfel, Agenția va sprijini proiecte de dezvoltare în domenii, precum reîmpădurirea și irigarea, modernizarea sistemelor de alimentare cu apă și a sistemelor de canalizare, interconexiunile electrice și eficiența energetică a clădirilor.  

De asemenea, AFD va sprijini programele de reformă prin împrumuturi investiționale, finanțarea studiilor de fezabilitate, investiții în fondurile de investiții și finanțarea sectorului privat.

Acordul va fi semnat astăzi, la Chișinău, de către viceprim-ministrul Nicolae Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, și Catherine Colonna, ministrul pentru Europa și Afacerile Externe a Franței.

AFD este o organizație a Guvernului Franței care finanțează proiecte în țările în curs de dezvoltare. AFD a deschis un birou de reprezentare la Chișinău, în februarie 2022.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru

/ 03 Aprilie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova

/ 03 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Jack Reed

/ 02 Aprilie, 2026

Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde