
Șeful diplomației de la Chișinău a avut o întrevedere cu parlamentari cehi
Chişinău, 26 mai. /MOLDPRES/. Agenda vizitei vicepremierului Nicu Popescu la Praga a inclus o întrevedere cu o delegație de parlamentari cehi condusă de senatorul Pavel Fischer, președintele Comisiei afaceri externe, apărare și securitate a Senatului Parlamentului Republicii Cehe, Jan Sobotka, vicepreședintele Comisiei afaceri externe, apărare și securitate a Senatului, David Smoljak, președintele Comisiei pentru afaceri europene, transmite MOLDPRES.
Potrivit Biroului de presă al MAEIE, în cadrul discuțiilor, oficialul moldovean a salutat consolidarea dialogului interparlamentar moldo-ceh, intensificarea cooperării sectoriale între cele două țări precum și asistența cehă pentru dezvoltare.
Întrevederea a prilejuit discuții cu referire la situația de securitate din regiune în contextul războiului din Ucraina, la impactul socio-economic asupra țării noastre precum și la asistența umanitară oferită Republicii Moldova de către autoritățile cehe în vederea gestionării crizei umanitare.
Interlocutorii au efectuat un schimb de opinii referitor la prioritățile Președinției Cehe a Consiliului Uniunii Europene, în a doua jumătate a acestui an, ministrul Nicu Popescu subliniind faptul că obiectivul nostru este procesul de modernizare a țării, programul de reforme și agenda europeană, în context solicitând susținerea Cehiei pentru procesul de integrare europeană a țării noastre.
„Obținerea statutului de țară candidată la UE este o direcție strategică pentru independența noastră, pentru dezvoltare pașnică și recuperarea socio-economică. Parlamentarii cehi și-au exprimat susținerea pentru parcursul nostru european”, a menționat șeful diplomației de la Chișinău.
Foto: MAEIE
Premierul Dorin Recean, la Cahul: „Vom continua să avem grijă de oameni, de țară și de localitățile noastre”
Ajutor de școală pentru copii, în valoare de 1000 de lei, anunțat de Guvern și Parlament
Șeful Executivului, Dorin Recean, va efectua o vizită de lucru în raionul Cahul
Șeful Guvernului, Dorin Recean, a avut întrevederi de rămas-bun cu ambasadorii Germaniei și Italiei
Președinta Maia Sandu a deschis lucrările celui de-al 46-lea Congres al Organizației Internaționale a Viei și Vinului
Premierul Dorin Recean, în discuții cu directorul general al Agenției Franceze pentru Dezvoltare, Remy Rioux
Președinta Maia Sandu, în vizită la Natalia Doga: Îndemn Guvernul să aprobe cât mai curând redenumirea aeroportului în cinstea Maestrului Eugen Doga
Prim-ministrul Dorin Recean, la a opta ediție a Congresului Neurologilor: „Când investim în creiere, investim, de fapt, în viitorul întregii societăți”
Premierul Dorin Recean, la Forumul Europa Wachau: „Contribuim cu multă muncă și o profundă încredere în puterea unei Europe solidare”
Republica Moldova a aderat la Alianța Internațională pentru Energie Solară
Statul va susține tinerii angajați în industriile strategice cu indemnizații financiare
Sistem de încălzire modern în Bălți cu suportul BERD
Documentele de stare civilă vor fi emise în format electronic din septembrie 2025
FOTO//Șefa statului anunță noi măsuri pentru protecția limbii găgăuze
Votat în Legislativ. Aeroportul Mărculești va fi modernizat
16 autospeciale și 100 de pompieri mobilizați la incendiul de la Botanica
R. Moldova va putea oferi sprijin umanitar țărilor terțe în baza unei legi europene
Intervenție de amploare a pompierilor în capitală după ce focul a cuprins un depozit de mobilă
Banca Mondială oferă Moldovei 30 de milioane de euro pentru modernizarea universităților
Noi facilități pentru persoanele cu dizabilități. Cei care au importat mijloace de transport vor beneficia de o anulare a datoriilor vamale
Parlamentul extinde condițiile pentru oferirea locuințelor participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl
Expoziția de fotografie „Născut la victorie” a artistului ucrainean Boris Bukhman, prezentată la Muzeul Militar și Istoric al Moldovei
Grevă generală în Italia. Transportul va fi blocat vineri în toată țara
Ucraina anunță un nou schimb de prizonieri. Zelenski: „Oamenii noștri se întorc acasă”
Starea de alertă va fi reglementată prin lege