Vicepremierul Nicu Popescu s-a întâlnit cu secretarul general al NATO Jens Stoltenberg
Chişinău, 24 ian. /MOLDPRES/. Șeful diplomației Republicii Moldova s-a întâlnit astăzi la Cartierul general al NATO de la Bruxelles cu secretarul general Jens Stoltenberg, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al MAEIE.
În cadrul discuției, oficialii au accentuat importanţa dezescaladării situaţiei de securitate regională, promovării dialogului, identificării soluţiilor politice şi evitarea acţiunilor de ordin militar în contextul actualei crize de securitate de pe continentul european.
„Am mulțumit pentru reconfirmarea sistematică a angajamentului Alianței pentru parteneriatul cu Republica Moldova în conformitate cu necesitățile și solicitările autorităților noastre și pentru exprimarea sprijinului organizației pentru suveranitatea, integritatea teritorială a Republicii Moldova și respectul pentru statutul nostru de neutralitate", a punctat vicepremierul Nicu Popescu.
Foto: MAEIE
Președinta Maia Sandu la Bruxelles: „Moldova a demonstrat că și în cele mai dificile vremuri, livrează — iar Uniunea Europeană poate conta pe noi”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul dedicat Republicii Moldova, organizat la Bruxelles
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a avut o întrevedere de curtoazie cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Întrevedere de curtoazie a viceprim-ministrului pentru reintegrare, Valeriu Chiveri cu șefa interimară a Misiunii OSCE în Moldova, Izabela Sylwia Hartmann
VIDEO // Valeriu Chiveri noul viceprim-ministru pentru reintegrare - prezentat echipei Biroului politici de reintegrare
Noii miniștri din Guvern au fost prezentați echipelor de la ministere
Guvernul anunță înregistrarea pentru compensațiile la energie în sezonul rece
VIDEO // Eugen Osmochescu a fost prezentat echipei Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării
Peste 100 de funcționari publici, instruiți în domeniul aplicării metodologiei de analiză a impactului de reglementare a proiectelor de acte normative
FOTO // În raionul Soroca avansează lucrările la rețelele interne de apă potabilă pentru șapte localități
Clădirea fostului hotel „Național”, pericol pentru siguranța publică. Poliția a reiterat apelul către autoritățile responsabile să întreprindă măsuri urgente
BTA: Centrul de Arheologie Subacvatică din Sozopol, desemnat Centru UNESCO de Categoria a II-a
Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy va fi eliberat din închisoare
Peste 13 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău, lider european la creșterea traficului de pasageri în categoria aeroporturilor de dimensiune medie
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București
Opt ani de închisoare pentru un bărbat care a jefuit o instituție de creditare din Chișinău
Comisia de Evaluare a Judecătorilor are o nouă conducere
Un nou sens giratoriu va fi amenajat la Anenii Noi, pentru creșterea siguranței rutiere în regiune
Uzina de procesare a subproduselor de origine animală din Criuleni va fi funcțională din 2026
Moldova participă la definirea standardelor internaționale pentru soia nemodificată genetic
Inspectorii ANSA și-au consolidat competențele în controlul laptelui și produselor lactate, printr-o instruire UNIDO în România
FOTO // Chișinăul găzduiește cea de-a XIV‑a ediție a Festivalului ClassFest, cu profesori și regizori din patru țări
VIDEO // Ministrul Dan Perciun, de Ziua Mondială a Științei: „Ne dorim un sector de cercetare puternic, care să stea la baza creșterii economice”
R. Moldova, parte a efortului global pentru protejarea planetei prin tranziția verde