A fost semnat Acordul moldo-lituanian privind recunoașterea reciprocă a permiselor de conducere
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. Secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene Veaceslav Dobîndă și ministrul de Interne al Lituaniei, Agnė Bilotaitė au semnat astăzi, la Vilnius, Acordul interguvernamental moldo-lituanian cu privire la conversiunea și recunoașterea reciprocă a permiselor de conducere. Documentul a fost semnat urmare a înțelegerilor convenite la nivel înalt în cadrul vizitelor la Chișinău a Președintelui lituanian Gitanas Nausėda și a ministrului de Externe Gabrielius Landsbergis, relatează MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.
„Prevederile acordului vor oferi cetățenilor Republicii Moldova stabiliți permanent sau provizoriu în Republica Lituania un șir de beneficii, cum ar fi scutirea de școlarizare și examinare suplimentară la convertirea permiselor de conducere și cheltuielilor aferente acestui proces, libera circulație în traficul internațional, inclusiv prin facilitarea contractelor de muncă”, a declarat secretarul de stat Veaceslav Dobîndă la ceremonia de semnare.
Vizita la Vilnius a diplomatului moldovean se desfășoară la invitația cancelarului Ministerului lituanian de Externe, Inga Černiuk.
Programul la Ministerul lituanian al Afacerilor Externe a inclus și consultări cu secretarul de stat Mantas Adomėnas, directorul general politic, șefi ai subdiviziunilor sectoriale în scopul consolidării competențelor funcționale și schimbului de expertiză în domeniile de interes reciproc.
A fost discutată și agenda de reforme privind implementarea Acordului de asociere și Zonei de liber schimb, Summit-ul Parteneriatului Estic, consultările politice bilaterale, asistența pentru dezvoltare.
Foto: MAEIE
Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”
Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”
CEC a adoptat mai multe hotărâri privind organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local în satul Delacău, raionul Anenii Noi
DOC // Legea pentru ratificarea Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, publicată în Monitorul Oficial
Nouă localități din Rezina, care au decis să se unească într-o singură primărie, vor beneficia de stimulente de peste 85 de milioane de lei din partea Guvernului
Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării
PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”
VIDEO // Noi cazuri de escrocherie. O femeie din raionul Orhei, deposedată de peste 85 000 de lei
Republica Moldova va avea un nou ambasador în Portugalia
Comisiile parlamentare s-au întrunit în 290 de ședințe în prima sesiune ordinară din 2026
O persoană a decedat, iar alte 15 au fost rănite în urma accidentului rutier produs la Strășeni
Ucraina a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în prima jumătate a anului curent
Petrolul ar putea urca la 120-140 de dolari pe baril
DOC // Republica Moldova instituie un mecanism național unitar pentru identificarea și monitorizarea riscurilor la adresa securității naționale
Un nou serviciu lansat de ASP: cererile pentru autorizațiile de comerț cu mărfuri strategice vor putea fi depuse online
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
DOC // Republica Moldova a ratificat Acordul de la Cape Town privind siguranța navelor de pescuit. Legea, publicată în Monitorul Oficial
Accident grav pe traseul M5, între Codreanca și Bravicea: o persoană a murit, alte câteva au fost rănite
Eclipsa de Soare din 12 august: unde va putea fi văzut spectacolul astronomic
Agenda evenimentelor, miercuri, 12 august
Alte 25 de blocuri de locuit vor putea accesa finanțare pentru lucrări de eficiență energetică: economii de 432 milioane de lei și consum redus cu 67 la sută
Un cutremur cu magnitudinea 4,5 a fost înregistrat în zona seismică Vrancea